ISSN 1335-8715

01-02-2009   Michal Drotován   Ideológia   verzia pre tlač

Komunistická utópia – peklo na zemi

Mao Ce-tung a Pol Pot. Dvaja komunistickí vodcovia, ktorí konkretizáciu svojej utópie doviedli do úplnej absurdnosti. Pri excesoch komunistov v Číne a Kambodži ako ich opisuje v predloženom článku Michal Drotován, blednú aj naše skúsenosti s predchádzajúcim režimom.

Reakcia na príspevok

RE: Hej
autor: msarkozy
webstránka: http://blog.tyzden.sk/?bloger_ID=17
pridané: 02-02-2009 21:54


No to ma nenapadlo. Tiež dobrý postreh. Marx tieto veci nekritizuje ako ľudské neduhy, ako morálnu otázku kde si možno vybrať podľa toho nakoľko si vážime sami seba, ale ich spája s konkrétnym systémom, s ktorého odstránením budú odstránené aj tieto.

Tieto neduhy nevyhnutne nemusí každý mať - sú ľudia, ktorí nie sú skorumpovaní etc... . Ale každá spoločnosť je v nejakom zmysle donucovacia, každý človek v styku s inými používa nejaké mocenské stratégie, ktoré môžme označiť za vykorisťovanie, či indiktrináciu atď. marx chce vlastne odstrániť zo spoločnosti veci, ktoré robia spoločnosť spoločnosťou a spája ich výhradne s momentálnym typom - ktorý nazval kapitalizmom.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2020 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group