ISSN 1335-8715

01-02-2009   Michal Drotován   Ideológia   verzia pre tlač

Komunistická utópia – peklo na zemi

Mao Ce-tung a Pol Pot. Dvaja komunistickí vodcovia, ktorí konkretizáciu svojej utópie doviedli do úplnej absurdnosti. Pri excesoch komunistov v Číne a Kambodži ako ich opisuje v predloženom článku Michal Drotován, blednú aj naše skúsenosti s predchádzajúcim režimom.

Reakcia na príspevok

RE: Objektivita?
autor: Miso
webstránka: http://drotovan.blog.sme.sk
pridané: 02-02-2009 15:29


Článok som zameral na Čínu a Kambodžu z dôvodu, že veľa udalostí nie je všeobecne známych (ako je to napríklad v prípade Stalina, Hitlera či "nášho" komunizmu).

Áno, ak berieš za základ marxizmus, tak ten bol v ich prípade výrazne pozmenený (miesto proletárov roľníci atď.), rovnako VOSR prebehla v zaostalej agrárnej krajine, podobne to bolo aj napr. v Severnej Korei, Vietname, Laose, afrických krajinách ale napríklad aj v Rumunsku či Albánsku). Každá krajina, kde bola komunistická diktatúra si ju vytvorila na svoj obraz (alebo na obraz Moskvy). Koľko krajín, toľko možností.

Politický systém tvoria politici a nie filozofi, každopádne hovoriť, že idea marxizmu bola zneužitá je veľmi obohraná pesnička. Áno komunizmus by hypoteticky mohol fungovať, ak by ho zaviedli dokonalí ľudia.
To poznáš: "If you have power, you need just one thing- more power" Opýtam sa však inak, majú obhajcovia a zástancovia komunizmu právo na ešte jeden pokus??

Kambodža nemala podporu ZSSR, bola v tej dobe (v dobe vlády Červených Kmérov) už na strane Číny proti Sovietskemu zväzu a Vietnamu.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2020 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group