ISSN 1335-8715

24-11-2008   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Sociálny štát v starom Ríme

Rím to so svojou ríšou dotiahol vysoko, ale zároveň padol veľmi hlboko. Od tejto starobylej civilizácie sa máme čo učiť – v dobrom i zlom. Zaujímavé paralely sa dajú nájsť medzi určitými opatreniami, ktoré uskutočnil rímsky štát a moderným sociálnym systémom.

Reakcia na príspevok

Zjednodusuje
autor: Titus
pridané: 20-01-2009 4:55


Rimske mesta nezacali ludia opustat kvoli tomu, ze cenove regulacie znemoznili zasobovanie miest a vymiznutie potravin. Priciny krizy boli komplexne - v krize sa ocitlo vsetko, ekonomika, vlada, spolocnost. Samotne mesta zacali ludia opustat az po najazdoch barbarov na konci 4. a v 5. storoci. Ti znicili rozsiahle krajiny rise a zostali v nich zit. Rozpadla sa tam rimska sprava a na uzemi rimskej rise vznikli barbarske kralovstva (uz od zaciatku 5. storocia). Ludia stratili moznosti obzivy (obchod, vymena tovaru). Tak opustili mesta. Zaujimave je, ze Sidonius Apolinaris v 5. storoci zil uz v barbarskom kralovstve vo Francuzsku, aj ked este rimska risa oficialne trvala.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group