ISSN 1335-8715

24-11-2008   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Sociálny štát v starom Ríme

Rím to so svojou ríšou dotiahol vysoko, ale zároveň padol veľmi hlboko. Od tejto starobylej civilizácie sa máme čo učiť – v dobrom i zlom. Zaujímavé paralely sa dajú nájsť medzi určitými opatreniami, ktoré uskutočnil rímsky štát a moderným sociálnym systémom.

Reakcia na príspevok

RE: otazka mimo sudka
autor: D
pridané: 04-01-2009 1:20


Peter, len par poznamok.
To krytie znamena, ze sa da vymenit na poziadanie za zlato (ale nie na trhu samozrejme, kedze trh je definovany ako miesto kde dochadza ku vymenene tovarov a peniaze ani zlato v tomto kontexte ano tovar nevystupuju) a to v institucii, ktora dane zlato uchovava a vydala potvrdenie. Zalezi ale od systemu. Tuto ulohu(strazenie zlatej zasovy), ako to bolo neskor v minulosti prebrali na seba staty a nakoniec po Bretton Woonde jeden - USA. Fyzicka osoba uz nemala moznost vymenit svoju bankovku za zlato ale narodne staty na poziadanie mohli vymenit dolare za zlato.

>Zamienas nominalnu a realnu (t.j. trhovu) hodnotu. Po >cisto nominalnom navyseni je dopyt len preto, lebo >ten, kto "nove" peniaze dostane najskor je inflaciou >postihnuty najmenej, takze sa vsetci pretekaju aby >boli prvi a mohli ich minut kym inflacia sposobi rast >cien.

Neuvedomujes si celu komplikovanost a dynamiku systemu a zrejme je problem len v tom, ze si tu vyrobu inflacie predstavujes ako tlac obeziva a zabudas na existenciu vyssich penaznych mas a na to, ze obezivo robi presne to co ma v nazve - obieha. Mam pocit, ze paradoxne svoje uvahy, napriek tomu, ze kritika defacto ide spravnym smerom odvyjas akokeby krytie existovalo(statom). Stat natlaci bankovky, inflacia. Ale takto to nie je, je to ovela zlozitejsie. "Kto dostane peniaze najskor" je nemyselna uvaha. "Dostanu" ich komercne banky napr. tak, ze im CB rozviaze ruky v expandovani penaznej masy a nemusi sa natlacit ani o kusok obeziva naviac.

Uvahy o "hrozbe" deflacie su na mieste, to nie je o nezmyselnom zamienani si tohoto pojmu s poklesom cien. Vysvetlujem to niekde nizsie. Panikarit netreba ... teda aspon pokym clovek svoje uspory(napr. dochodkove) v tomto chorom systeme nevkladal niekam, kde sa sibnutim carovneho prutika stati nepredstavitelne "mnozstvo penazi", hoci dlhe roky pocuval, ako sa jeho "pseudopeniaze" na jeho "pseudoucte" zhodnocuju...

Je to banalne. Hodnotou penazi v danom case je to, co si za ne mozeme v danom case kupit, teda mnozstvo tovarov a sluzieb, ktore za ne mozeme mat. Analogicky, buducou hodnotou nami investovanych penazi je to, co si v danom case za ne mozeme kupit.

Ak sa nafukuje penazna masa s prislubom buducej vymeny za tovary a sluzby nad ramec ich realneho prirastku na hlavu, tak je jasne, ze niekto bude sklamany a z casu na cas pride ku "zrealeniu". Cize zase len praobycajny problem likvidity.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group