ISSN 1335-8715

06-12-2008   Lukáš Krivošík   Rozhovory   verzia pre tlač

Sean Gabb: „Potrebujeme novú hranicu“

Hovorí si britský libertarián. Začiatkom 90. rokov radil premiérovi Jánovi Čarnogurskému pri ekonomickej reforme, a tak spoznal Slovensko. Myslí si, že kresťanskí demokrati nerozumejú slobodným trhom a že naša civilizácia potrebuje na uchovanie slobody niečo ako objav novej Ameriky. Sean Gabb.

Reakcia na príspevok

RE: Give Me Some Money
autor: D
pridané: 12-12-2008 1:08


V anglicku sa stalo to, ze cast liberalnej agendy prebrali postupne najprv konzervativci a cast postupne dokonca labouristi.(v case Tatcherovej bol ten konflikt pomerne vyhraneny) Liberalnu tradiciu predstavuju liberalni demokrati, ktori ale sfuzovali v case, ked stali na periferii so socialnymi demokratmi.
Cize v tomto jedinom zmysle mozeme hovorit o "pravicovom" a "lavicovom" liberalizme (bez hodnotovych sudov), prosto agenda je roztrusena medzi strany, casto si uz nikto ani neuvedomuje, kde ma povod a co hlasali v minulosti strany, ktore su jej nostitelmi. Samozrejeme, nova doba prinasa aj nove problemy a otazky, na ktore klasicky liberalizmus nemohol dat odpoved.

Ano, ten Tvoj postreh na to volne nadvazuje. Casto sa vypichuje potom cast liberalnej agendy (ako nejaka prava a povodna a cast(nechcena) sa potom umelo pripisuje nejakym fuj "pseudoliberalom"). To co si popisal je velmi dobry priklad. Potom mozu existovat aj tak paradox, ako ked strana ktora vola po ekonomickej slobode v mene ktorej bura progresivne zdanovanie zaroven bez humbuku okolo toho obhajuje nezmyselne ochranarke opatrenia site na mieru par kamaratskym firmam a zaroven vo velkom dotuje krachujucich molochov a hlada vsakovake sposoby, ako preliat co najviac verejnych prostriedkov do (vyvolenych) sukromnych vreciek bez toho, aby sa "prezrali".

Osobne zastavam nazor, ze liberal by mal by clovek otvoreny, clovek kriticky, clovek pripraveny kedykolvek prehodnotit to, co hlasa a o com je presvedceny. Prave preto bude mat problem postavit sa na jednu alebo druhu stranu barikady, kde sa mava nejakymi vecne platnymi nespochybnitelnymi dogmami a uz rozhodne si nebude mat vycitky z toho, ze jedni mu nadavaju ze je prilis "lavicovy" a druhi ze prilis "pravicovy"(nech to uz znamena co chce) vo svojich postojoch.
A tu treba povedat, ze populizmus, ktory sa profiloval na takomto postoji, staval na lacnych lubivych rieseniach, znamenal posledny klinec do rakvy pre liberalnu stranu na prelome 19/20 storocia v Anglicku...v prospech Labour party ale aj konzervativcov.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group