ISSN 1335-8715

24-11-2008   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Sociálny štát v starom Ríme

Rím to so svojou ríšou dotiahol vysoko, ale zároveň padol veľmi hlboko. Od tejto starobylej civilizácie sa máme čo učiť – v dobrom i zlom. Zaujímavé paralely sa dajú nájsť medzi určitými opatreniami, ktoré uskutočnil rímsky štát a moderným sociálnym systémom.

Reakcia na príspevok

RE: --
autor: Lukas Krivosik
pridané: 10-12-2008 3:07


"že náš kontinent by bol bohatý (a myslím si aj po kultúrnej stránke) aj bez Kresťanstva"

Este raz to zopakujem. Keby nebolo krestanstva, nebola by to uz Europa. To je ako keby si povedal, ze stale by si bol rovnaky clovek, aj keby ta vychovavali iny rodicia.

"Hlavnú príčinu bohatstva Európy vidím v geografii"

Geografia bola dolezita, ale nie samospasitelna. Koniec koncov, aj dnes ma Europa stale tu istu geografiu, co vobec nebrani tomu, aby tu nevznikal socialisticky superstat, podobny stagnujucim risam orientu.

"Cirkev mala dosť času na to, aby ukázala, aká je pre Európu prospešná."

Ved to aj ukazala. Staci si napriklad vziat vykony benediktinskych klastorov. Prave ony riadili hospodarske zotavenie Europy, nehovoriac o socialnych sluzbach, ktore poskytovali.

"Čo sa týka vedeckého pokroku..."

A vies, ake povolanie mali Kopernik a Mendel? Miso, never tej blbej propagande, co sa ucite na skolach.

"Čo sa týka vedeckého pokroku... čo hovoríš teda na upalovanie čarodejníc a podobne. Na to, keď hocijaký vedec sa bál najmä toho, aby ho Cirkev nenazvala kacírom? Keď uskutočníl niečo, čo bolo mimo chápania ľudí."

O tom sme tu uz mali clanky. Napriklad pozri toto:

http://www.prave-spektrum.sk/article.php?615&ezin_author_id=13...

(chod nizsie v clanku na podnadpis Galileo a heliocentrizmus)

"toto sa pýtam, pretože neviem odpoveď. Čo bolo impulzom k tomu, že sa Európa zo stredoveku "prebojovala" až do industriálnej revolúcie? Prečo odrazu v 19. storočí začal taký technický rozmach? Čo bolo tým spúšťačom, keď Európa takú dlhú tápala?"

Kup si pod stromcek knizku Nepriatelia spolocnosti (tam sa zaobera ekonomickymi dejinami Europy od antiky, az po priemyselnu revoluciu a rozobera aj tie faktory). Dobra knizka o ekonomickych dejinach je aj Bohatstvo a bieda narodov od Davida Landesa.

Existuje teoria Maxa Webera, podla ktoreho kapitalizmus vznikol vdaka protestantizmu (konkretne kvoli predestinacii v kalvinskej teologii) a prve kapitalisticke krajiny vidi v Anglicku, Holandsku a Svajciarsku.

S touto tezou o povode kapitalizmu v reformacii vsak nesuhlasil ani Hayek, ani Michael Novak. Pretoze prvymi centrami vyspeleho bankovnictva a obchodu boli mesta v renesancnom severnom Taliansku a Burgundsku. V renesancii neskori scholastici (vacsinou dominikani a jezuiti) tiez pomenovali niekolko dolezitych ekonomickych zakonov (napriklad cenovy subjektivizmus).

Takze korene kapitalizmu treba hladat v renesancii a reformacii. Vid moj clanok na tuto temu:

http://www.prave-spektrum.sk/article.php?414&ezin_author_id=4...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group