ISSN 1335-8715

24-11-2008   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Sociálny štát v starom Ríme

Rím to so svojou ríšou dotiahol vysoko, ale zároveň padol veľmi hlboko. Od tejto starobylej civilizácie sa máme čo učiť – v dobrom i zlom. Zaujímavé paralely sa dajú nájsť medzi určitými opatreniami, ktoré uskutočnil rímsky štát a moderným sociálnym systémom.

Reakcia na príspevok

RE: --
autor: Lukas Krivosik
pridané: 03-12-2008 1:17


"Ozaj .. ešte ma napadlo... čo takto Ázijskí tigri.. tí Kresťanstvo nemajú a pritom patria medzi najvyspelejšie štáty sveta."

Tymto si mi len nahral na smec. Pretoze prave vo vychodoazijskych krajinach sa teraz krestanstvo tesi nesmiernej popularite. A aj ked je to podla mna velmi zuzene chapanie toho, co vsetko ma nabozenstvo prinasat, v takej Juznej Korei sa krestanstvo vnima aj ako synonym materialneho uspechu.

"Jediné, čo im stačilo bolo dať im osobnú slobodu a vyšli z toho veľmi bohaté štáty."

Neviem, ale akosi nechces chapat, ze osobna sloboda a krestanstvo spolu dost suvisia. Predovsetkym, idea osobnej slobody sem nepadla z neba. Niekde vznikala a niekde a nejako sa vyvijala. V krestanstve je inherentne pritomny moment slobodnej vole. A od toho sa vsetko odvija.

Co samozrejme neznamena, ze idea slobody sa paralelne nevyvijala alebo nemohla vyvijat aj v inych kulturach, ale vzdy je zviazana s moznostami a obmedzeniami kulturneho kontextu spolocnosti. Nikdy sa nevyvija vo vzduchoprazdne.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group