ISSN 1335-8715

24-11-2008   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Sociálny štát v starom Ríme

Rím to so svojou ríšou dotiahol vysoko, ale zároveň padol veľmi hlboko. Od tejto starobylej civilizácie sa máme čo učiť – v dobrom i zlom. Zaujímavé paralely sa dajú nájsť medzi určitými opatreniami, ktoré uskutočnil rímsky štát a moderným sociálnym systémom.

Reakcia na príspevok

RE: --
autor: Lukas Krivosik
pridané: 29-11-2008 1:04


Tak v prvom rade, epochalny prinos krestanstva je v tom, ze Jezis Kristus vzal na seba nase hriechy a tym zmieril cloveka s Bohom.

Liberali, vzhladom na ich individualizmus, by mali ocenit, ze prinosy krestanstva su predovsetkym individualne a nie kolektivne. Milionom ludi v minulosti, sucasnosti i buducnosti bola krestanska viera oporou, ktora ich naplnala radostnym pokojom v dusi, dodavala im odvahu celit najtazsim zivotnym podmienkam a naplnila ich zivot zmyslom i malymi zazrakmi (o com existuje mnozstvo svedectiev).

Povedane tak, aby to pochopil aj postmoderny agnostik, krestanska viera uspokojuje potrebu cloveka po transcendencii. Mimochodom, potrebu, ktoru pocituje kazdy, len bohuzial, nie kazdy si uvedomuje, akym napojom uhasit ten hlboky smad v nas.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group