ISSN 1335-8715

24-11-2008   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Sociálny štát v starom Ríme

Rím to so svojou ríšou dotiahol vysoko, ale zároveň padol veľmi hlboko. Od tejto starobylej civilizácie sa máme čo učiť – v dobrom i zlom. Zaujímavé paralely sa dajú nájsť medzi určitými opatreniami, ktoré uskutočnil rímsky štát a moderným sociálnym systémom.

Reakcia na príspevok

RE: s-o-k-u-j-u-c-e
autor: D
pridané: 27-11-2008 9:08


Urcite ano, korupcia bola naozaj naozaj v obludnych rozmeroch, a na zaklade zakona na ochranu republiky by uz libertarian asi bohuzial sedel. Vdaka za doplnenie, nejake znarodnovanie sa dialo, len som nevedel konkretne suvislosti.
To len na margo toho idealizovaneho konstatovania o akom takom kapitalizme, z kontextu zrejme "lepsom" ako dnes. Mimochodom, toto skor potvrdzuje, ze kapitalizmus a demokracia idu ruka v ruke, a aj ked existuje urcity vnutorny konflikt medzi nimi, v realite demokratizacia praje slobodnym trhovym vztahom(viac ako akekolvek politicke usporiadanie) a zaroven kapitalizmus vytvara priestor pre demokraciu. Aj ked sa casto idealizuje napr. obodobie Pinochetovej diktatury v Chile, v skutocnosti bola cela ekonomika poznamenana zvyhodnovanim a privilegovanim spriaznenych podnikatelskych skupin a rodinnych prislusnikov a prepojenie ekonomickej a politickej moci bolo vacsie, ako v akejkolvek fungujucej demokracii tych cias.(to uz sa nemusime bavit o ostatnych aspektoch "slobody")


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group