ISSN 1335-8715

27-09-2008   Igor Paulíček   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Tolstoj verzus Solovjov

Rusko 19. storočia bolo poznačené nárastom apokalyptických vízií, sprevádzaných najmä pesimistickými náladami vtedajšej éry. Očakávaný príchod konca sveta mal výsostne dejinný ráz. Jedným z tých, u ktorých sa prejavovali apokalyptické nálady bol aj Vladimír Solovjov.

Reakcia na príspevok

RE: rozhovor s Dzurindom
autor: Lukas Krivosik
pridané: 30-09-2008 15:16


Zvratenost na takomto chapani penazi (akoze stat ich vytlacil a nam ich akurat laskavo poziciava) tkvie v tom, ze paniaze sa historicky vyvinuli spontanne ako trvaci a lahko delitelny prostriedok vymeny. Nevymyslel ich ziadny panovnik a staty produkciu penazi az dodatocne znarodnili (povodne len overovali vahu minci, mincovne vsak boli sukromne).

Zaujimave je, ze takmer okamzite potom, ako produkciu penazi zacal kontrolovat stat, dochadza k produkcii inflacie, cez ktoru sa panovnici snazili okradat ludi.

Nie je nijaky dovod, aby monopol statu na peniaze pretrvaval. Bolo by dobre, aby sa ludom vratila moznost zvolit si pre svoje transakcie akukolvek komoditu alebo cokolvek ine, co sami povazuju za hodnotne.

Potom ziadny problem so statom produkovanou inflaciou nebude.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group