ISSN 1335-8715

18-09-2008   Marek Mičúch   Slobodný trh   verzia pre tlač

Úskalia cenovej regulácie

Pôvodne som zamýšľal uviesť článok romantickým parafrázovaním najvplyvnejšieho diela Leonarda Reada o nekonečnej zložitosti trhových vzťahov, ktoré vplývajú na koncovú cenu konkrétneho produktu. O nemožnosti jedinej mysle, ba ani skupiny myslí obsiahnuť rad celosvetových interakcií, ktoré sú kondenzované v jedinom čísle predkladanom obchodníkom spotrebiteľovi. Čím viac však sledujem dianie okolo zavedenia eura na Slovensku, tým menej sa mi žiada zdržovať sa akýmkoľvek romantizmom.

Reakcia na príspevok

RE: Stop Bleee!!!
autor: PeterS
pridané: 22-09-2008 3:00


Boze, to su zase schemy. Ale nechcem o tom, snad raz bude cas a skusim tie schemy popisat. Snad len to, ze FED je sukromnou organizaciou.
Ale obratme list. Cize na zem. Regulacia bude vzdy, pretoze to vyplyva z povahy spolocnosti. Su mechanizmy, ktorych kvantitativnym atributom je moc. A tato moc nemoze existovat vo vakuu. Ak ti to tvoje ideologicke vzory nepovedali, tak ta klamu. Ak ma Gazprom v rukach skoncentrovane produkcne a distribucne cesty energie, zacina mat moc a ziaden trh ho o nu nepripravi, pretoze je jednak sam hracom na trhu a jednak podstatou trhu je predsa existencia disproporcie. A tato disproporcia sa da lahko zneuzit. Mozeme sa bavit o statnom/nestatnom Gazprome a jeho jedinecnosti, je to jedno, pretoze investicna narocnost nedovoli kazdemu zivnostnickovi hrat sa na distributera.
No a Gazprom nezije vo vakuu a jeho distribucna moc je na predaj. Moc sa da predsa kupit na trhu moci, nie? Nehovori sa tomu zvecsa obchod, ale politicka dohoda. Hypoteticky, subjekt ix sa dohodne s Gazpromom, ze potrebuje vytvorit nejake ohrozenie, nech teda Gazprom zavrie kohutiky. Vymenou dostane Gazprom moznost investovat svoje financie v predmetnej krajine. Subjekt ix dosiahne svoj zaujem a na oplatku otvori trhy pre peniaze ludi okolo Gazpromu (dostad si aj ine spolocnosti). A ti co nechcu, aby im niekto liezol do ich biznisu sa brania. Udrzuju regulacny organ - vladu, tam si dosadia svojich ludi a snazia sa bez otvoreneho nasilia regulovat vplyv napr. Gazpromu u nich.
To je taky zjednoduseny priklad na uvedomenie si existencie potenciaslnej moci. Banky su v podobnom mode. Obrovska koncentracia financii dava do rok kompetentnym aj obrovsku moc. A tato moc je na predaj. Z pohladu trhu poziciek a uverov je akoby navyse, lenze to ze z tohoto pohladu vyzera ako navyse este neznamena, ze neexistuje a ze sa neda uplatnit na inom trhu, napr. politickom. Ako za Meciara. A je jedno, ci su v banke akcionari, alebo stat. Realnu moc mavaju TOP manazeri. Je potrebne tuto nadhodnotu moci regulovat? Mozno teoreticky nie, ale prakticky sa stane to, ze na trhu su aj ine banky s ich mocou. A tym sa povedzme ze taketo praktiky nedaria a preto sa spoja a presadia regulaciu...
Proste a jednoducho. Lamentovanim nad regulacium sa veci nenapravia. Treba vychadzat z toho, ze vzdy bude existovat moc presadit regulaciu. Ako napravit veci v takych podmienkach, v akych sa nachadzaju?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group