ISSN 1335-8715

01-09-2008   Peter Jedlička   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Nietzsche, R. I. P.

„Nietzsche je mŕtvy.“ Boh. Vtipné otočenie Nietzscheho výroku o smrti Boha sa vďaka nápisom na rôznych múroch stalo veľmi známym. Nietzsche bol jedným z prvých prorokov ohlasujúcich nástup sekularizácie, čiže zmenšovania vplyvu náboženstva na spoločnosť. Význam náboženstva mal s vývojom spoločnosti upadať, až kým spoločnosť nedospeje do modernej, úplne sekularizovanej fázy. Predpoveď sa však nenapĺňa a sekularizmus prekvapivo čelí novým výzvam. Nápisy na múroch prestali byť iba slovnou hračkou.

Reakcia na príspevok

trochu iná otázka
autor: msarkozy
pridané: 02-09-2008 22:00


, ale súvisiaca so sekularizáciou je či sa dokážu veriaci dlhodobo zhodnúť na technológii náboženského života. Práve tieto technológie by mali byť darom cirkvi ak som dobre pochopil Lukaša. Tu vidíme zjavný problém - čo vlastne znamená veriť? Kedysi boli techniky styku s bohom a plnenia príkazov jasné, dnes sú všetky veriace spoločenstvá vystavené neustálemu pýtaniu sa ako? Akonáhle sa začneme takto pýtať nie je otázkam koniec a viery a cirkvi sú dnes vystavené rozkladu vo vlastnom strede z nemožnosti odpovede, čo vysvetľuje aj ich takmer nulové politické nároky. Odmietanie napr. potratov a biotechnológií je síce istým jednotným stanoviskom, ale úplne chýba pozitívne vymedzenie. To poukazuje na rozklad a státie na akýchsi posledných vatrách, za ktorými už nie je veľmi kam ustupovať. Sekularizácia neprebieha najskôr preto, že vo všetkom podstatnom už prebehla a Nietzsche by sa potešil, že to čo predpovedal - nárast nihilizmu - stále veselo pokračuje. Ten nápis na stene to len dokazuje - obsahuje totiž lož - podpis pod ním je evidentne sfalšovaný. Už odvaha takto falšovať boží podpis zo strany jeho fanúšikov je celkom pekným znakom úpadku. To čo dnes nazývame slovom veriaci, by skôr lepšie vystihoval pojem fanúšik, každá cirkev je dnes skôr akýmsi božím fanklubom než spoločenstvom veriacich minimálne sa fanklubom stále viac stáva. Niekto verí v Krista, niekto iný v Beckhama, či Madonnu - otázka je, či v nájdeme rozdiel v spôsobe viery. Ja som zatiaľ narazil skôr na fanúšikov viery (ako napr. spomínaný teológ Halík) než na veriacich - aj keď nemám veľa známych.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group