ISSN 1335-8715

27-07-2008   Andrej Beňo   Slobodný trh   verzia pre tlač

Univerzita ako produkt spontánneho poriadku

K téme systému slovenského vysokého školstva a nevyhnutnosti jeho reformy sa už na Slovensku prelialo hodne atramentu (a na tomto fóre nie menej). Osobne za jediný konzistentný návrh reformy považujem zavedenie trhových prvkov do systém, t.j. keď už nie jeho úplnú privatizáciu, tak aspoň spoplatnenie vysokoškolského štúdia.

Reakcia na príspevok

Mezi Slovákmi a Maďarmi
autor: MuadDib
pridané: 03-08-2008 15:06


Myslíš??!
Hej, pokiaľ tu bude strana (za) maďarov, ktorí nebudú schopní sa integrovať do spoločnosti a budú vyslovene potierať ten tzv. občiansky princíp v prospech tých tzv. kolektívnych práv a posilňovať pocit vlastného śovinizmu, tak som rád, keď tu bude strana, ktorá bude proti tomu tvrdo a predovšetkým *nekompromisne* bojovať.
Nič viac a nič menej od nich nežiadam.

Národniari je tu vlastne iba ako reakcia na šovinistické a iredentistické snahy maďarov.
Bohužiaľ, tá asimilácia na južnom Slovensku prebiehala skôr v zmysle pomaďarčovania, najmä v posledných rokoch a kvôli maďarskej samospráve. Ono tá "veľká slovenská koalícia" tam veru nevznikla len tak!

Mimochodom, narodil som sa v Komárne, takže mám o tom aspoň hrubú predstavu. A nečudo, že tamojšia vetva mojej rodiny volí SNS. A to sú pôvodom jednak z Oravy (zo zatopených dedín), jednak z Békešskej Čaby (teda môj nevlastný dedko). Neviem, či by sa kvalifikovali v Tvojich očiach ako "hejslováci", ale myslím, že oni si tam tej reality užili viac než dosť - myslím, že viac, než nejaký planý (aj multikultúrny?) liberálny teoretik z Bratislavy.

Neviem síce, čo si chcel povedať svojou paušalizujúcou charakteristikou národov, ale môžem ťa ubezpečiť, že je dobré, ako tu existuje aj reakcia na veľkomaďarský šovinizmus.
Samozrejme, že "národy" existujú v podstate iba posledé 2 storočia.
Lenže... vieš, pozri sa na to takto: ak tu aj existujú nejaké spory medzi Slovákmi a Maďarmi, ktoré sú rozdúchavané, tak je to aj preto, lebo práve Maďari začínajú so svojou nacionalisrickou politikou. Tak to bolo aj v 19. storočí, podobne je to aj dnes.
Ak si predstavíme nejakú významnú osobnosť z uhorských dejín spred 19. storočia, ktoré by sme teda mohli považovať za spoločné, napr. Františka II. Rákociho, tak kým my sa na neho dokážeme pozerať viac-menej nezaujato ako predstaviteľa vysokej šľachty brániacej svoje stavovské práva voči ústrednému panovníkovi, tak Maďari ho niekedy dokonca chápu ako bojovníka za maďarstvo, hoci on to mal v tedy v podstate úplne v paži. A podobne je to aj so Štefanom I.
A z toho vyplýva vlastne tá ďalšia maďarská fikcia, podľa ktorej chceli stotožniť maďarský národ s uhorskou šľachtou (a princíp politického národa).

A to sú jednoducho veci, ktoré nás rozdeľujú a ktoré vnášajú medzi nás rozbroje. Viď aj odlišný názov pre Uhorsko a Maďarsko medzi ostatnými národmi Uhorska (okrem Maďarov). (Tam, kde my používame "Uhorsko", oni používajú spravidla niečo ako "Maďarské kráľovstvo".)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group