ISSN 1335-8715

20-04-2008   Michal Drotován   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Holokaust, osvienčimská lož a sloboda prejavu

Holokaust je veľmi citlivá, dá sa povedať kontroverzná téma. Diskusia o ňom je často podfarbená skôr emóciami ako faktami. Návrh Daniela Lipšica vypustiť osvienčimskú lož z trestného zákona sa rovná kacírstvu. Kde sú však hranice slobody prejavu? Týka sa holokaust iba Židov? Bol holokaust iba zakopnutie alebo bol priamo podmienený modernitou? Na tieto a ďalšie otázky by som chcel načrtnúť odpoveď vo svojej štúdii.

Reakcia na príspevok

lavica, pravica a fasizmus
autor: Firstborn
webstránka: http://www.townhall.com
pridané: 21-04-2008 21:47


a vies PRECO Mussolini presiel od socializmu k fasizmu? Nebol totiz zdaleka sam, co tak spravil, a jeho vyvoj mal istu vnutornu logiku.

Na zaciatok, robite jednu zakladnu chybu, ked hovorite o 'fasizme', bez toho aby ste definovali, ci myslite genericky pojem alebo jeho specificky taliansku variantu ( v zahranicnej literature sa pouziva uzus - genericky fasizmus je s malym 'f', taliansky s F - Fasizmus ). Potom si treba ujasnit, ci do pojmu 'fasizmus' zahrnieme aj nacizmus. Su taki, co s tym suhlasia (Payne, Griffin a jeho teoria fasizmu ako formy palingenezy), ale aj taki, co nie(Sternhell, Mosse). Dalej si treba ujasnit, ci sa bavime o fasizme ako (1) ideologii, (2) hnuti alebo (3) rezime.

Ideologia talianskeho fasizmu mala komplikovany povod, zacinajuci vo Francuzsku ( koliske fasistickej ideologie ) ... jednoducho povedane mal taliansky Fasizmus dva hlavne korene : revolucny ( neskor narodny ) syndikalizmus, a organicky chapany nacionalizmus.

Ten prvy bol anti-materialistickou, anti-racionalistickou a anti-pozitivisticou reviziou Marxizmu, ktora mala svoj povod v kulturnej krize fin-de-siecle ( vo francuzsku bol jeho najvyznamnejsim predstavitelom Georges Sorel, a ten mal kopu nasledovnikov, vo Francuzsku aj Taliansku - Hubert Lagardelle, Edouarth Berth, Alceste de Ambris, Sergio Panunzio, Angelo Olivetti, Filippo Corridoni... ). Tato revizia bola jednou z odpovedi na fakt, ze marxizmu fin-de-siecle dochadzal dych ( dalsimi odpovedami bol revizionizmus-evolucny socializmus socialnej demokracie (Turatti/Bernstein/Jaures), pripadne v strednej Europe revolucny marxizmus a la Rosa Luxemburg a Lenin, ktory modifikoval Marxa bez odmietnutia revolucnej ideologie ).

Nechce sa mi to prilis rozvadzat, to by som zapisal x stran, ale Fasizmus ( = taliansky fasizmus ) bol 'syntezou' lavice a pravice (ak ho chapeme ako ideologiu), jednoducho podane, fasisti 'pozdvihli' triedny boj na narodnu uroven.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group