ISSN 1335-8715

18-01-2008   Martin Pener   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Dokument „Slovenský bigbít“ – premárnená šanca

Pred niekoľkými mesiacmi, upozornil čitateľ PS v diskusii k článku Martina P. Penera (o knihe „Collegium Musicum“) na pripravovaný televízny seriál „Slovenský bigbít“. Autor článku sa preto rozhodol dokončiť načatú tému a ponúka čitateľom PS svoj názor na tento dokument.

Reakcia na príspevok

Slovenský bigbít.
autor: Juraj
e-mail: sebo.juraj@zoznam.sk
pridané: 21-02-2008 11:01


Seriálu možno vytknúť, všeličo, ale to, že sa vôbec podarilo v dnešnej dobe kultúrneho marazmu a nezáujmu o to čo bolo pretým, je fantastický úspech.Sám sa považujem za starého rockera a mne sa seriál veľmi páčil.Dnes už som si zvykol na to, že kontroverzné téma má ďaleko väčší úspech než napríklad historická faktografia, výpovede súčasníkov.. Medzi takéto témy zahŕňam aj definíciu rockera. Čo sa skrýva pod definíciou rockera? Je to muzikant s osobitým štýlom života, alebo len obyčajný konzument rockovej hudby ? Existuje aj definícia rockera ako citlivej duše, ktorá svoje vnútro prezentuje prostredníctvom svojej hudby. Podľa tejto definície je rocker proste citlivé indivíduum, ktoré svoje city dokáže prejaviť jedine pod vplyvom drog, v lepšom prípade alkoholu. Samotná definícia je kdesi v oblakoch. Fakt - kto je u nás pravý rocker? Aj vo svete už ich akosi ubúda. Tí praví rockeri odišli veľmi mladí, ... Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morrison, Kurt Cobain, všetci pestovali kult Sex, drogy, rock´n´roll a mali rovnaký vek smrti – 27 rokov. Náhoda alebo prekliatie?... Všetci skončili na drogách čo bolo aj príčinou ich náhlej smrti. Sex, drogy a rock and roll – tri veci, ktoré sú považované za symboly rockera. Bez nich by to podľa niektorých jednoducho nešlo. Úspešný, uznávaný a blahobytný starý rocker bez týchto atribútov to je smutný pomník. Ako pamätník začiatkov rock and rollu 50. a 60. rokov sa považujem za starého rockera bez týchto atribútov. Som síce príliš starý na rock'n'roll, ale cítim sa aj príliš mladý na smrť. Ale k téme.. Ja rock mám rád práve pre jeho zázračnú moc, ktorá z vás uvoľní pocity a máte z toho radosť. Rock bol aj je pre mňa vyjadrením spomienky, nálady, zábavy a nie do detailu rozpitvanej idey... Byť tak znova tínedžerom, povzdychne si neraz každý, kto túto vekovú skupinu už navždy opustil. Byť však vo veku násťročných vôbec nie je jednoduché. Ak ste už zabudli, aké to bolo, prestaňte si tieto roky idealizovať. Akí boli rockeri v rokenrolovom praveku 50, 60. rokov a akí sú dnes? Drogy vtedy u nás ešte veľmi „nefrčali“, iba pár jednotlivcov sa nechalo zlákať a začalo experimentovať s fetovaním toluénu. Pokiaľ však ide o sex, mohli sme so svojimi západnými súputnikmi smelo porovnávať. Bolo to také neformálne, pamätám si, že raz za mnou na nejakej akcii prišlo dievča a rovno mi povedalo, že sa chce so mnou porozprávať o živote, samozrejme na izbe v hoteli.. Povedal som si, wow, ono to funguje... Treba povedať, že tu a tam sa vytvárali aj seriózne vzťahy, ale väčšinou to naozaj bolo o mechanickom sexe.
Dnešné "rockerstvo" sa už neposudzuje z hľadiska samotnej hudby. Ide o bohapustý imidž a o to, kto sa ako predá, pod akou nálepkou ho eviduje bulvár (okrajovo odborná kritika). Takže sú dnešní rockeri ozaj tými pravým rockermi za ktorých sa vydávajú? V minulosti bola definícia rockera veľmi jednoduchá, boli to jednoducho vyznávači pravého nefalšovaného rock and rollu. Teraz sú tu speed, trash, death, black, heavy a ešte neviem aki metláci a ambient, techno, dance, trance, house, hip hop, rap... Mohol by som popísať plno štýlov, či žánrov, druhov, skupín a podskupín. Kto sa v tom má vyznať? Mne osobne je to jedno, čo sa ako volá. U mňa rozhodujú moje uši o tom, čo budú počúvať. Faktom je, že XXI. storočie nežije z rockerov. Preto bude čím ďalej tým menej rockerov, ktorí sa budú tváriť, že sú "starí rockeri". A otázka bude zodpovedaná. Jedno je isté, nonkonformní rockeri patria medzi ohrozené druhy. Preto je seríal vzácny, zachytil život a pocity pravých rockerov.
Tieto myšlienky boli v pozadí vypovedí protaganistov, ale pochopili to len tí ,ktorí vedeli o čom je reč. To nie je prípad autora článku M. Penera...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group