ISSN 1335-8715

10-02-2008   Pavol Zlatoidský   EUtópia   verzia pre tlač

OLOF PALME - hrobár švédskej slobody

Švédsko malo v dvadsiatom storočí pomerne veľa výrazných osobností v mnohých odvetviach vedy, kultúry i politiky, máloktorá bola však tak kontroverznou ako osoba socialistického premiéra Olofa Palmeho. Fascinoval všetkých, či už zdieľali jeho názory alebo nie. Bol nekriticky zbožňovaný doma i v zahraničí. A nenávidený - až na smrť!

Reakcia na príspevok

RE: anarchokapitalizmus
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 15-02-2008 10:30


"Si trochu pozadu"

Preco to neskusite povedat skor radikalnym anarchokapitalistom ktori viac kvakaju ako myslia?
Protrhovy anarchizmus je iba forma liberalnej trhovej ekonomiky, vysledok uvedomenia ze na efektivnost kapitalizmu je potrebna organizacia prace a zakony na ochranu majetku - a pri vysokej organizacii a zakonoch sa cela anarchia aj konci. Takze zase sa buduju struktury, komplikuju spolocenske a ekonomicke vztahy a bum, ani sa nenazdate a mate tu inu formu statu. Logicke.

V teorii socialnej vedy neexistuje nic ako "trochu pozadu". Existuju iba odlisne subjektivne pohlady na vec a vzajomne inspiracie. Sam ste trefne naznacili, ze anarchisticki ucenci sprava aj zlava sa casto navzajom nazorovo prekryvali. Ked vsak pride na prax, semanticke rozdiely medzi anarchokapitalizmom a "protrhovym anarchizmom" su irelevantne - povaha realnej anarchie dokonale zaruci ze ziadny teoreticky spolocensky koncept dlho nevydrzi ve tej istej vysnenej forme.

Ak je niekto anarchista celym srdcom, akykolvek naznak systemu sa mu hnusi, nech je systemom stat alebo trh. Takze ak o anarchistickej spolocnosti hlbsie premysla, pride na to ze na tom az tak nezalezi ci sa k nej dopracoval z Libertarianskeho alebo Komunistickeho konca. Musi mat vsak vsetkych 5 pokope aby pochopil ze
permanentna anarchia nie je mozna, pretoze na anarchii ludska civilizacia nevyrastla.

Vdaka za podnetne odporucania - Rothbard, Focault, McCloskey, Hess, Chodorov, Schulman a Foucault su mi celkom dobre znami. Foot je niekedy oznacovany za libertarianskeho socialistu rovnako ako George Orwell ci Robin Cook - zrejme od ich sympatii k Independent Labour Party?
No a kedze mena viem z rukava sypat aj ja, odporucim vam na oplatku nieco aj ja : co tak Joseph Déjacque (diskutabilmne prvy komunisticky libertarian - termin "libertarian" po prvykrat pouzil v o verejnej kritike Proudhona), James Guillaume (predovsetkym jeho analyza Michaila Bakunina a alternativny koncept kolektivistickeho anarchizmu), Peter Kropotkin ("Dobyvanie Chleba", "Polia, tovarne a dielne"), samotny Pierre-Joseph Proudhon (a jeho nezabudnutelne presvedcenie, ze majetok znamena dosledok kradeze - tu nie je daleko napriklad od Paretovej optimality), dalej Alexander Berkman, Camillo Berneri, Emma Goldmanova, a trebars nieco serioznejsie z Alana Moora.
V sucasnosti patria k najvplyvnejsim anarcho-socialistom Noam Chomsky alebo Robin Hahnel (seria publikacii o participativnej ekonomike), skupina okolo britskych periodik Freedom ci Inclusive Democracy a tiez siroka skala Neo-Marxistov ktori este nie su vseobecne znami, lebo len teraz opustaju univerzity.

Och a ked pride hard-core sci-fi, kto dnes patri k jej najuznavanejsim legendam kritik kapitalizmu Philip K. Dick. Termin sci-fi by som ale v jeho pripade nepouzival - stale je to pre mnohych literarnych analytikov iba oznacenie pre podradnu science fiction.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group