ISSN 1335-8715

31-01-2008   Vladimír Palko   EUtópia   verzia pre tlač

Palko o Lisabonskej zmluve

Už už sa zdalo, že Lisabonská zmluva prejde bez diskusie a verejnej oponentúry. Potom sa neočakávane stala predmetom vnútropolitických sporov medzi koalíciou a opozíciou. Systematicky ju odmieta jedine KDH a jeho poslanec Vladimír Palko v nasledujúcom prejave, ktorý zaznel v NR SR, ozrejmuje, prečo zmluva ohrozuje našu slobodu.

Reakcia na príspevok

EU
autor: tralos
pridané: 31-01-2008 23:32


Koniec prejavu poslanca Palka konci odvolanim na Tacita- "Veľké ríše sa nedajú udržať zbabelosťou". Velkost je vsak sposobena aj tym, co bolo opomenute.

Ako jeden z negativnych stranok sucasnej Europy pan Palko uvadza imigrantov, akoby sa predpokladalo, ze tito niesu schopni prijat "europske hodnoty". Bola to ale prave schopnost absorbovat inych, ktora umoznila Rimu pretrvat tak dlhu dobu a v takej velkosti. Kedze sa pan Palko odvolava na Tacita, iste sa musel stretnut aj s tymto:

"Vari je nam luto, ze Balbovci prisli sem z Hispanie a nemenej vyznamni muzovia z Galie Narbonskej? Ziju este ich potomci a v laske k nasej vlasti nezaostavaju za nami!"

Do ust Claudia vklada Tacitus uvahu nad dovodom padu starych risi: "Co ine prinieslo zahubu Spartanom a Atencanom , hoc boli taki silni v zbraniach, nez ze sa pred porazenymi uzatvarali ako pred cudzincami? Naproti tomu nas zakladatel Romulus bol natolko mudry, ze v ten isty den videl v mnohych narodoch nepriatelov a vzapeti obcanov. Priselci nam vladli;"

O Galoch, narode od Rimanov velmi rozdielnom a po dlhu dobu nepriatelsky naladenom, Claudius hovori: "Uz teraz
su s nami jednotni v mravoch, v umeni, v pribuzenskych zvazkoch, nech radsej prinesu k nam i svoje zlato a bohatstvo, nez ho maju uzivat iba sami.Vsetko, vazeny senatori, co sa teraz poklada za velmi davne, bolo raz novinkou"

Europa je predovsetkym symbol, ktory je zrozumitelny nie len pre nas, ale snad pre cely svet. Priklad EU chce nasledovat Afrika i staty Azie. Snahy o postupnu integraciu su badatelne v Juznej i Severnej Amerike.

Bez zbytocneho patosu je mozne si mysliet, ze Europa ma povinnost, ktora nie je vyjadrena zakonnym prikazom ale je skor vysledkom "dlhu" voci svetu za dve svetove vojny a mnozstvo zbastardenych ideologii, ktore prave v Europe vznikli.

Europa musi otestovat projekt ktory sa da vysledovat uz v pracach rimskych stojikov a ktory vyvrcholil v Kantovej vizii Svetoobcianskeho zriadenia- musi otestovat projekt, ktoreho cielom je mierove spoluzitie narodov. Lisabonska zmluva sa v tomto kontexte javi ako krok v pred.

Toto vsetko sa moze zdat prehnanym teoretizovanim- v rovine praxe sa vsak vyhody zjednocovania ukazuju kazdym dnom. Sila a stabilita Eura, zodpovedna fiskalna politika nanutena Paktom rastu a stability a s tym suvisiaca markoekonomicka rovnovaha, volny pohyb tovarov sluzieb a ludi ale aj novovznikajuce sebavedomie Europskej politiky na medzinarodnom poli.

romco


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group