ISSN 1335-8715

12-01-2008   Juraj Brecko   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Ako čeliť multikulturalizmu?

Multikulturalizmus je jednou z vážnych výziev našej doby. Ako mu čeliť a vyvarovať sa deštruktívnych následkov, ktoré so sebou prináša? Juraj Brecko prináša odpoveď, inšpirovanú príbehom Ježiša Krista a samaritánky.

Reakcia na príspevok

RE: K pontifovi
autor: tralos
pridané: 17-01-2008 14:10


No to ma celkom zaujalo, hlavni ucenci antiky aj stredovekej scholastiky boli zastancovia geocentrizmu, v prospech ktoreho hovorili jasne dokazy, ktore zaroven vyvraciali moznost heliocentrizmu. Hodim sem jeden cely odsek aby bolo zrejme, na co narazam:

"Spor heliocentrizmu a geocentrizmu sa dnes zvykne považovať za synonymum sporu vedy a „pseudovedy“, racionálnych argumentov a povier či rozumu a viery. Aj krátke historické skúmanie však ukazuje opak1.
Geocentrizmus, teda presvedčenie o nehybnosti Zeme a jej stredového postavenia v rámci rozloženia planét a Slnka, bol dominantným názorom už od čias neskorej antiky. Túto teóriu zastával Aristoteles, stredovekí scholastici ale aj vedci ako napríklad Tycho de Brahe. V jej prospech hovorilo množstvo pozorovaní, ktoré zároveň vyvracali názory o pohybe Zeme. Hlavne Aristoteles predložil presvedčivé dôkazy, na ktoré sa neskôr odvolávali významní učenci stredoveku. Svoj argumentačný vrchol dosiahol geocentrizmus v teórii Tycha de Brahe2
S opačným názorom sa nebolo možné stretnúť po dlhú dobu. Až v období renesancie sa spor o „miesto Zeme“ vo vesmíre nanovo otvoril a vyhrotil. Bol to hlavne Koperník a Galileo, ktorí geocentrizmus napadli a pripravili pôdu pre heliocentrizmus.
Ústredným dôkazom v prospech geocentrizmu, ktorý zároveň vyvracal akékoľvek pochybnosti o správnosti tejto teórie, bol dôkaz známy už od antiky, dôkaz, ktorý vylučoval možnosť obhájiť heliocentrizmus. Po stáročia sa poukazovalo na fakt, že ak vyhodíme kameň z vysokej veže, padne tento kameň k jej základom. Ak by sa Zem hýbala, musela by sa pohnúť aj veža, kedže je so Zemou spojená. Dôsledkom by však bolo niečo celkom iné ako to, čo je vidno pri pozorovaní. Ak by sa Zem hýbala, kameň by nepadol k základom veže, ale o kus ďalej- za čas, za ktorý padne kameň na Zem, tá sa musí o kus pootočiť. Ak je Zem v pohybe, musel by existovať posun medzi miestom, kde kameň padol a základmi veže. Heliocentrizmus bol teda spoľahlivo vyvracaný opakovanými testami."

Tycho de Brahe, Magini a dalsi velky vedci tej doby boli presvedceny o spravnosti geocentrizmu. Nebolo to tak, ze veda bola za heliocentrizmus a dogmaticka cirkev branila rozvoju vedy.

Vo vtedajsej vedeckej komunite Galileo prilis neprerazil, vid korespondencia z jeho pozorovani cez dalekohlad od Horkeho a Maginiho Keplerovi, ale aj Keplerov dopis Galileimu- ak by ta to zaujimalo, v dalsom prispevku sem dam citacie.

romco


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group