ISSN 1335-8715

08-12-2007   redakcia   Rôzne   verzia pre tlač

Prednáška CEQLS: Ľuboš Pástor: Chicagská ekonomická škola

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika v spolupráci so Stálou konferenciou občianskeho inštitútu Vás pozývajú na ďalšiu z cyklu prednášok Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/ tentoraz bude naším hosťom Ľuboš Pástor, profesor financií na University of Chicago, ktorý bude prednášať na tému Chicagská ekonomická škola a jej význam pre súčasnosť.

Reakcia na príspevok

RE: Lubos Pastor
autor: LIBERTARIAN
pridané: 17-12-2007 8:33


Peter Kovar :
Informacie o knihe mam z clanok menom CIERNA LABUT z e-trendu o upadku modernej ekonomie

" Nassim Nicholas Taleb, autor čerstvého knižného bestsellera The Black Swan (Čierna labuť). "

urivky :
"Prognostici sa tvária, akoby Čierne labute neexistovali. Trhy sa riadia uhladenými analýzami vykonštruovanými z historických dát. Po kríze bankári a makléri nariekajú, že to predsa nikto nemohol čakať. „Spýtajte sa portfóliového manažéra na definíciu rizika. Zavalí vás kritériami, ktoré nepočítajú s Čiernou labuťou,“ píše Taleb. Inými slovami, o skutočnom riziku toho finančný expert nevie viac ako astrológ.
Stane sa tragédia, ktorá zatrasie verejnou mienkou, a v médiách sa vyroja profesionálni kibici všetkého druhu. Vymýšľajú, fabulujú, pretekajú sa v konštruovaní teórií dokazujúcich, že k tej nešťastnej udalosti „muselo“ dôjsť, lebo... Ex post mudrlantov sú plné noviny, ale ešte horší druh ako novinári a experti na telefón sú podľa Taleba ekonómovia a finanční analytici. Pozná ich dobre: zbohatol na Wall Streete ako obchodník s derivátmi. A dodáva, že aj vďaka ignorovaniu novinových správ a ekonomických prognóz.

Ako Taleb ironicky zdôrazňuje, nesnaží sa tvrdiť, že človek zaoberajúci sa budúcnosťou nevie vyprodukovať hodnotnú informáciu – napríklad noviny sú pomerne dobré v prognózovaní otváracích hodín v divadle. Skôr je to tak, že ľudia, ktorí neprinášajú žiadnu pridanú hodnotu, sa zvyčajne vyskytujú v prognostickom biznise. Tento druh nájde robotu v J.P. Morgan Chase alebo Morgan Stanley. Zarába sedemciferné sumy, dokáže presvedčivo rozprávať, teoretizovať, vystupuje ako hviezda. Našťastie – podľa Taleba – sú idoly natoľko hlúpe, že prognózy publikujú. A možno ich následne porovnať s realitou. Tak ako to urobil napríklad psychológ Philip Tetlock.

V štúdii, ktorá zahŕňala tristo špecialistov, získal dokopy 27-tisíc predikcií politických, ekonomických či vojenských udalostí v najbližších rokoch. Konfrontácia so skutočnosťou bola zničujúca. To, že prognózy boli mimo, bola časť problému. Tetlockov výskum okrem toho ukázal, že medzi erudovaným PhD. ekonómom a stĺpčekárom v priemernom magazíne nebol v úspešnosti predikcie rozdiel. Navyše, renomovaní experti prejavovali tendenciu podceňovať možný rozsah chýb vo vlastných prognózach.

Časť toho možno pripísať obyčajnej ľudskej samoľúbosti a bájkarskému klamu. Ale Taleb má ambicióznejšie vysvetlenie: ekonómovia zlyhávajú, lebo na predikcie využívajú inštrument, ktorý funguje vo Všednostane, ale je nepoužiteľný v Extrémistane. Tento Veľký Intelektuálny Podvod, ktorý oslepuje ekonómov a nedovolí im uchopiť fenomén Čiernej labute, sa nazýva Gaussova krivka. "


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group