ISSN 1335-8715

23-11-2007   Peter Gonda   Rôzne   verzia pre tlač

Slávnostné ukončenie AKE

Dňa 28. novembra 2007 sa v priestoroch Vysokej školy manažmentu v Bratislave uskutoční slávnostné ukončenie „Akadémie klasickej ekonómie" (AKE) v roku 2007, na ktorom budú odovzdané absolventom, spĺňajúcim podmienky, certifikáty.

Reakcia na príspevok

RE: konkretne
autor: tralos
pridané: 07-12-2007 23:17


Mne Feyerabend neprisiel ako absurdny. Nemyslim si, ze to co pise je nezmysel. Ci sa nejaka metoda pri vyskume osvedci mozme zistit az vtedy, ked ju pouzijeme a zistime, ci priniesla vysledok alebo nie.

Metoda sa testuje prinosom pre konkretny vyskum. Nieco podobne tvrdi aj Voegelin, neviem ci ste s nim zoznameny: kriteriom vedy nesmie byt metoda, ale naopak, kriteriom metody je dosiahnuty vedecky vysledok. Inak povedane, ci je metoda spravna alebo nie nezavisi od nejakeho odvolavania sa na Poppera alebo kohokolvek ineho ale od toho, ci dokaze v ramci konkretnej vednej discipliny byt pre vyskum uzitocna.

A Galileo.

1.Vytvorim alebo sa drzim hypotezy A

2. Existuje vysledok testu, ktory A vyvracia

3. Podla Poppera by sme mali A opustit, hypoteza by mala byt povazovana za vyvratenu.

Galileo isiel na to inak.

1. Drzal sa hypotezy A

2. A bolo vyvratena testom

3. neopustil A, ale rozhodol sa vytvorit pomocnu hypotezu, hypotezu ad hoc, ktora rozdiel medzi pozorovananim a hypotezou A odstrani.

Ak sa teda v realnej vede mozme drzat hypotezy, ktora testom nepresla s odvolanim na fakt, ze rozpor sam moze byt odstraneny, aky vyznam ma potom falzifikacionizmus? Ako vieme urcit, ci rozpor medzi hypotezou a vysledkom testu bude v buducnosti odstraneny inou, pomocnou hypotezou? To predsa urcit nevieme. Ci bude A platit zajtra, ked dnes je A testom vyvratene, sa urcit neda vsak? Opustenie A koli zapornemu vysledku testu, co Popper doslovne pozaduje, sa teda v pripade Galileo nestalo, a dnes je to povazovane za spravny postup.

romco

P.S Kuhna si precitajte, uzka knizka, riesi tam iny priklad, ak si dobre spominam, islo o chemiu a o spor o latke, ktora umoznuje horenie. Podobne zaujimave ako Feyerabendov rozpor Galilea.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group