ISSN 1335-8715

02-12-2007   Michal Drotován   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Kauza: Odluka cirkví od štátu

V rozpätí niekoľkých dní uverejnili týždenníky Trend a .týždeň a denník SME články a prieskumy, ktoré rozprúdili živú debatu na tému odluka cirkví od štátu. Je to proticirkevný boj nevercov alebo snaha o autonómnejšie postavenie cirkví a náboženských spoločností na Slovensku? Nastal konečne čas, aby kňazi prestali byť štátnymi zamestnancami? Vo svojej krátkej štúdii sa pokúsim popísať stav na oboch stranách Atlantiku a načrtnúť jednu z možností odluky.

Reakcia na príspevok

povedali ste to
autor: Anton Ziolkovský
pridané: 04-12-2007 12:09


Citujem: "o všeobecnosti môžeme spôsoby financovania rozdeliť na tri základne skupiny. Prvou formou je viac či menej úplné financovanie cirkví štátom, čo je prípad Belgicka, Luxemburska, Grécka a aj Slovenskej republiky." Čiže ste prinajmenšom povedali, že Katolícka cirkev na Slovensku je prevažne financovaná štátom. To prvé.

Po druhé. Vyjadrenia kardinála Korca majú síce svoju váhu, ale v súčasnosti je len emeritným (čiže) bývalým diecéznym biskupom, bez možnosti priameho vplyvu cez KBS. A presne tá KBS už zriadila pracovnú skupinu. A toto je smerodajné.

A len na okraj: Tak Vy ste skaut! Určite si ma pletiete s bratom. On je skautom (ja žiaľ nie) a bol aj na spomínanom tábore. Môžem ho od Vás pozdraviť. Ak bývate niekde na severe Slovenska, rád sa s Vami stretnem aj osobne.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2020 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group