ISSN 1335-8715

27-11-2007   Marián Šarkőzy   Ideológia   verzia pre tlač

Každý môže byť superstar

Jedna vec nám v „komunistických“ úvahách uniká. Nachádza sa mimo radov pred obchodmi a devízových prísľubov. Ako niekto mohol mať rozkoš z toho, že v obchodoch nič nebolo? Nikto z toho samozrejme pasiu nemal. Išlo o iný typ pôžitku a ten pretrval, ba dokonca dnes kvitne ešte košatejším kvetom, čo ma vedie k názoru, že mnohí mladíci, ktorí sa čudujú ako bol komunizmus možný a ťukajú si na čelo by boli vzornými zväzákmi.

Reakcia na príspevok

RE: OT - Lord Acton v Prahe!! + nová encyklika Spe salvi
autor: Lukas Krivosik
pridané: 01-12-2007 1:30


Ten Hayekov priklon ku katolicizmu na sklonku zivota mata aj mna. S Martinom Hanusom sme sa dohodli, ze este po Viedni pohladame nejakych Hayekovych pohrobkov. Eventualne jeho syna, ktory by nam vedel povedat viac o zalezitostiach, ktore o Hayekovom sukromi nie su celkom zname.

Hayek inak odmietal urobit ten krok od agnosticizmu ku krestanstvu, lebo nedoveroval antropomorfnemu konceptu Boha. Aj vobec slova, ktore prisudzovali nezivym predmetom a spolocenskym javom nejaky bytostny ucelovy povod, kritizoval a upodozrieval ich, zeby mohli ludsku mysel zviest na cestu ku konstruktivizmu.

V Autobiografickych rozhovoroch preto vyjadril aj urcite sympatie k vychodnym filozofiam, ktore antropomorfneho Boha vo svojom strede nemaju. Ale samozrejme, nikto nevie, ako sa jeho nazory vyvinuli v poslednych styroch rokoch jeho zivota.

Na toho JPII by som sa mohol spytat Bena Novaka, ale pochybujem, ze mu jeho brat o tom nieco povedal. Kazdopadne, vidim to tak, ze najviac by sme sa mohli dozvediet vypatranim nejakych jeho pribuznych alebo znamych vo Viedni.

Viaceri uvazujeme aj nad takym mensim vyletom "po stopach rakuskej skoly" vo Viedni, v ramci ktorej by som ja osobne chcel polozit aj sviecku na Hayekov hrob. Kedze maloktoremu ucencovi som dlzny tolko, co jemu.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2018 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group