ISSN 1335-8715

12-11-2007   Pavol Zlatoidský   Komentáre   verzia pre tlač

Spomienka na 17. November

Chlad sychravého, pochmúrneho dňa, ktorým som vtedy kráčal do práce len násobil depresívnu náladu vtedajších dní a nelíšil sa vôbec ničím od sivej jednotvárnosti všetkých pred ním i tých očakávaných. Dnešná výrobná porada, na ktorej sa mal zúčastniť i riaditeľ, bola zámienka pre kolektívny úprk z pracoviska hneď poobede - to som sa už ako úplný začiatočník, stihol naučiť.

Reakcia na príspevok

RE: Bolo za soc.lacnejsie?
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 16-11-2007 13:38


“Mas na mysli proklamovanu , alebo skutocnu ? (takmer je aka odchylka ? 10% ?)“

Presne udaje gramotnosti za komancov by som musel tazko hladat, ale ked sa pozriem na sucasnu negramotnost napriklad v USA tak sa mi pretacaju oci. Napriklad v US Army je hromada negramotnych – ved tam ide za kanonfutrov chudoba ktora na vzdelanie nema peniaze. Kuba, nech je uz aka je, ma bezkonkurencne najvyssiu gramotnost zo vsetkych latinskoamerickych krajin. Prajem vela stastia kazdemu kto sa pokusi vypocitat a porovnat realnu negramotnost vtedy a dnes, necakam ale nic prekvapive. Som rad ze aspon statne skolstvo u nas si zachovalo pomerne solidnu uroven.

“Na to bol paragraf "prizivnictvo ". Tiez je dost odvazne tvrdit o nule . Asi si moc nechodil v noci vlakmi. Na stanici zili tzv. "somraci" zaujimave, ze bezne slovo za sociku. Uznavam, ze neboli viditelni, ale podstatna cast bola v base zvysok po zel. staniciach . Dokonca cenzurovany casopis "Mlade rozlety" si dovolil asi v 88 napisat reportaz o clovekovi z kanala.“

Ten paragraf o prizivnictve nebol taka zla vec, ked sa na to pozriete ekonomicky. Produktivita prace bola za komancov sporna, ale nakoniec aj ti robotnici opierajuci sa vacsinu casu o lopatu spravili aspon nejake minimum – majster ich nakoniec nakopol lebo plan sa musel splnit a ked nie, bolo zle. Dnes sa prizivnikom dari ovela lepsie, vlastne sa mozu citit ako ryby vo vode. Samozrejme je to o dovod naviac pre niektorych praviciarov aby mohli dookola samoucelne remcat na socialnu financnu pomoc. Keby sa zakonom vyzadovana praca vhodne a premyslene dosadila do trhoveho hospodarstva, to by bol panecku ekonomicky turbomotor! Samozrejme z hladiska ludskych prav je to neprijatelne.
Mimochodom, myslite ze vtedajsi somraci nemali nikdy absolutne ziadnu pracu? Robili ste si detailny prieskum ich zivota? Mna by tiez velmi zaujimal. Ten clovek z kanala musel byt exemplar nad ktorym musela hykat cela republika. Asi dost marginalny tragicky pripad - keby len trochu chcel tak by mu bola praca pridelena VELMI lahko, vratane lacneho podnikoveho ubytovania, trebars v unimobunke. Dnes sa hlada praca ovela ovela tazsie. O tom ci ho rezim nesupol do basy tam nepisali?

“Az na to , ze ak si potreboval Brufen musel si si ho ist kupit do Madarska . Respektive sa to riesilo Dynilom , ktory bol neskor stiahnuty z volneho obehu (P.Z. mozno vie viac)“

Nepochybne niektore lieky boli tazko dostupne. Aj dnes sa musia mnohe specialne lieky zhanat po znamostiach zo zahranicia – vid posledny pripad operovanych siamskych dvojciat.
V sucastnosti ale farmaceuticke firmy presadzuju inu taktiku – prestavaju vyrabat lacne ale oevrene lieky a nahradzuju ich drahymi a niekedy menej ucinnymi. Tie potom lekari predpisuju lebo bud nemaju na vyber a ak maju, predpisu liek ktory im tlacia farmaceuticki dileri, ti si proste lekarov kupia. Potom nejaka pravicova vlada zisti ze ludia za lieky platia hrozne vela, poistovne na to nestacia a zdravotnictvo ma velke vydavky - co spravia? Zavedu poplatky za recepty a rozsiria sortiment na ktory este viac doplacame z vlastneho vrecka. Hlavne nech nic a nikto neohrozi chovanie farmaceutickych koncernov – ved ako spravni politici sluzime im, nie obycajnym ludom. Hura, neoliberalna zvratena genialita v praxi!







“Do noriem sa da napisat, ze budeme jedavat zo zlatych tanierov . A ver, ze nam bude zavidiet aj ina galaxia. To ze sa normy nedodrzuju (umyselne, ale aj neumyselne) bolo verejnym tajomstvom . Dokonca na to bola fraza "objektivne a subjektivne priciny"

Tento pseudoargument kriva na obidve nohy. Normy sa dodrziavali dost prisne pretoze za ne hrozili velke pokuty a pokef zhora. Moj nebohy stary otec bol okresny hygienik takze o tom nieco viem. Len ked pri kontrole v restauracii videl bufetarky bez celenky a kucharov bez ciapky bolo pre veduceho zle nedobre. Raz v 70tych rokoch riesil lokalne prepuknutie dizenterie a spominal na to ako na nevidany poprask. Dnesne normy EU su opravnene kritizovane ako dost laxne, preto kazdu chvilu nejaka epidemia v chovoch, nagebrana muka v sunkach, kopa masti na kurcatach, kopa ladu na zmrazenych rybach, otvorim balik polskych medovnikov a tam kde to chytali to plesnie, kazdu chvilu niekde salmonela. Atd Atd. Aj to priniesol nesputany slobodny trh co udajne sam od seba vyriesi vsetky problemy ludstva.

“Az do roku 1978 ked behom troch dni klesla teplota v Europe o dvadsat stupnov . oozamrzali vlaky s uhlim a CSSR, NDR,... zacalo mat obrovsky deficit energii . Vysokoenergeticky narocne hospodarstvo, ale ja byty takmer zlomili vaz (skoda) Ostbloku.“

Pocasie a jeho dopad na urodu a beh sveta sa nikto este nenaucil ovladat. V kazdom hospodarstve su kvoli nemu lepsie a horsie roky. Ale my sme doma prikurovali elektrikou v 80s viac ci menej aspon kazdu druhu zimu. V 90s uz nie – ohrievac je uz roky niekde v pivnci ako relikvia.

“A tento zaver stoji za to.“

Tie statistiky CPI indexov a ich porovnanie s novodobymi slovenskymi hovoria jasne, k tomu niet velmi co dodat.

“A teraz dalsia poznamka na ktoru sa obycajne zabuda a malokedy sa spomenie . Bezne bolo , ze cerstva smotana prisla len v stredu a v sobotu, maso byvalo zasadne v utorok (dalsi slogan: inkedy vozili tiez maso, ale cinske, hovorili sme mu "Cum-na-haky"). V sobotu vozili chlieb o desiatej . Cinske pero stalo 27,-Kcs a nebolo dostat , ale sudruzky ucitelky prikazala pisat len s nim . Na nabytok sa stalo aj 24 hodin v rade . Poradovnik na zajazdy. Limitovane devizy pri ceste do kap. cudziny. Ak by toho bolo malo kludne popridavam zatial mi pamat sluzi“

To je fakt, to nespochybnujem. Ale s tymi perami sa mi to nezda. Neviem ako u vas na ZS ale u nas sme sa ako prvaci museli ucit pisat atramentom aby sa chyby dali vyzmizikovat, opravovalo sa gulickovym. Cinanom mohli pisat iba lavaci. Vo vyssich rocnikoch uz pisal kazdy cim chcel. Ja sam som mal dvoch cinanov, bez vacsich problemov sa dali zohnat v nasom blizkom papiernictve. Ok, mozno som mal stastie.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group