ISSN 1335-8715

12-11-2007   Pavol Zlatoidský   Komentáre   verzia pre tlač

Spomienka na 17. November

Chlad sychravého, pochmúrneho dňa, ktorým som vtedy kráčal do práce len násobil depresívnu náladu vtedajších dní a nelíšil sa vôbec ničím od sivej jednotvárnosti všetkých pred ním i tých očakávaných. Dnešná výrobná porada, na ktorej sa mal zúčastniť i riaditeľ, bola zámienka pre kolektívny úprk z pracoviska hneď poobede - to som sa už ako úplný začiatočník, stihol naučiť.

Reakcia na príspevok

RE: Bolo za soc.lacnejsie?
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 16-11-2007 11:39


„Teraz vyzerate ako advokat ktory si pripravuje o to dlhsiu rec o co neistejsia je vec jeho klienta. Keby ste porovnali uzitkovu hodnotu tovarov vtedy a dnes,tak by bol vysledok este markantnejsi v prospech kapitalizmu!!! Mozno aj toto medzi inym odstartovalo revoluciu...ktovie.Kazdopadne aj (inteligentni) komunisti pochopili ze ten tzv.socializmus bol fatalne nevykonny.“

Dakujem ze ste mi potvrdili ze nemate ziadne padne protiargumenty a len si hudiete dookola tu istu neobjektivnu dogmu.

Silne zalezi od druhu tovaru. Ano, dochadzalo k vypadkom zasobovania a vyber bol obmedzeny ale ceskoslovenske potraviny boli velmi kvalitne vdaka prisnym hygienickym normam – ich uzitkova hodnota bola pomerne vysoka. A elektronika zase zaostavala. Niektore druhy tovaru boli take kvalitne ze mali renome po celom svete. Kancelarske potreby, topanky a odev, lekarske zdravotne pomocky, porcelan a bizuteria atd. Aj ceskoslovenski vedci mali vysoku uroven. RVHP system bol ale klucovy problem kvoli ktoremu dochadzalo k vypadku dodavok doma – vyvazanie topanok na Kubu ci stavanie nemocnic v Syrii vymenou za banany a figy, v horsom pripade na dlzobny upis s neistou dobou splatnosti bolo tragikomicky hlupe, doplacali na to iba domaci ludia. Priemysel bol velmi rozvinuty a dobre regionalne rozlozeny. Bohuzial to malo aj dopad na zivotne prostredie. A samozrejme sme zili aj z produkcie zbrani co sice nie je vesele ale rezim to povazoval za politicky nutne, a uz ktory happy capitalist by sa znepokojoval exportom zbrani ked to zamestna par ludi a zvysi HDP. Made in Czechoslovakia bol teda v mnohych exportovanych komoditach trademark ktory mal cveng. Ceskoslovensko bola vlastne taka vykladna skrina Ost Bloku. Samozrejme v porovnani s vacsinou ostatnych komunistickych statov skor vynimka kde sa s nami mohli porovnavat snad iba NDR a Madarsko ktore neskor povolilo drobne sukromne podnikanie. To bananovokapitalisticke CSFR a Slovensko je pre zapad uz osemnast rokov iba ta divna zaostala vychodoeuropska krajina. Ked ludia isli v novembri 89 do ulic nekricali CHCEME JEST, DAJTE NAM PRACU. Kricali CHCEME SLOBODU, CHCEME KONIEC VLADY JEDNEJ STRANY. To je dost velky rozdiel. Malokomu z nich v tom krasnom zamatovom opantani doslo ze s kapitalizmom pride aj socialna nerovnost a skutocna chudoba. Na take predstavy nebola spravna atmosfera ani rozhlad. Bola to krasna a potrebna doba, ale aj hrozne naivna. Ti „inteligentni komunisti“ ktori podla vas pochopili ze je socializmus nevykonny neboli ani ziadni presvedceni komunisti, boli to jednoducho karieristicki posukovia ktorym je jedno za akeho systemu sa nabaluju. V strane boli iba preto ze to boli to slizke oportunisticke tvory tuziace po vyhodach plynucich z postavenia. Preto bol ten totalitny system fraska, lebo na jeho cele stali pokrytecki posukovia co vodu kazali a vino pili. Takymto sa v nasom kapitalizme dari najlepsie. Chvalite tu pravu zberbu spolocnosti. Kladiem si otazku preco asi.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group