ISSN 1335-8715

05-11-2007   Lukáš Krivošík   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Kresťanstvo ako evolučná stratégia a uctievači naivného rozumu

V kultúrno-etických témach ako sú napríklad potraty, registrované partnerstvá, sexuálna výchova na školách, či „rodová rovnosť“, často stoja kresťanskí konzervatívci proti sociálnym liberálom, ktorí si nárokujú patent na rozum, modernosť, pokrokovosť a vedeckú pravdu. No skutočnosť môže byť nielen iná, ale presne opačná.

Reakcia na príspevok

RE: libertarianstvo ako konstruktivisticka ideologia?
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 13-11-2007 10:11


Zacnem odzadu:

> Nic v zlom, ale nie si trosku pateticky? :-)
Ked som to pisal, tak som si to neuvedomil. Slo mi o konfrontaciu kriterii, prezentovat, ktore povazujem za dolezitejsie, a vyprovokovat zamyslenie nad nimi. Asi som sa zase nechal strhnut Ayn Rand.

Najma vdaka tvojim poslednym prispevkom som dospel k nazoru, ze tvojim cielom v diskusii nie je objasnit, ale zahmlit. Vzdy, ked sa diskusia blizi k nejakemu "rozuzleniu", tak koncentraciu presunies inam. A musim uznat, ze to robis velmi efektivne, ako vidiet z casu medzi postingami. Mne pisanie prispevku trva omnoho dlhsie. Dosledok tohto sposobu diskusie je vsak taky, ze sa oslabuje interpretovatelnost argumentov. V extremnej miere to robi napriklad Peter Friso, ktoreho argumenty su pre mna uplne neinterpretovatelne. Kym on to robi "naraz", ty to robis postupne. Krok za krokom oponujes kadzemu pokusu o objasnenie. Kazde tvrdenie nechava zadne dvierka na vycuvanie, a umoznuje ti vytvorit dojem, ze teme rozumies viac.

To je aj dovod, preco si sa "urazil", ked som tvoje tvrdenia skonsolidoval a pouzil ich na tlak opacnym smerom. Ako vidno, tato strategia sa osvedcila, tak ju odteraz budem pouzivat viac.

> Ocividny rozpor z pohladu anarchistu(akehokolvek
> druhu).
A1.

> ... bez toho, aby boli stanovene hranice a pravidla ...
A4, A6

> co ine by si odporucil Ty mne, keby tu ako sci-fi ta
> anarchia vypukla?
A1, A4, A6. Ja som netvrdil, ze anarchokapitalizmus dohliada na a reprezentuje kazdeho. To ty tvrdis, ze demokracia take vlastnosti ma. A anarchokapitalizme ti dokonca ani nikto nebrani zalozit si stat (ak si myslis, ze poziadavky ludi obhaji lepsie), ale potrebujes na to suhlas (vsetkych) jeho buducich obcanov. Inak to nie je legitimne a riskujes odvetu. V state si anarchiu nemozes zalozit bez suhlasu statu, teda postup je uplne obrateny.

> "Pravdivostna hodnota" tych vyrokov je otazkou
> hodnotovych sudov ...
A1. Problem tvojich vyrokov nie je ani tak v tom, ze by si pouzival ine hodnotove sudy, ale ich absencia, a teda aj absencia interpretacie vyrokov.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group