ISSN 1335-8715

05-11-2007   Lukáš Krivošík   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Kresťanstvo ako evolučná stratégia a uctievači naivného rozumu

V kultúrno-etických témach ako sú napríklad potraty, registrované partnerstvá, sexuálna výchova na školách, či „rodová rovnosť“, často stoja kresťanskí konzervatívci proti sociálnym liberálom, ktorí si nárokujú patent na rozum, modernosť, pokrokovosť a vedeckú pravdu. No skutočnosť môže byť nielen iná, ale presne opačná.

Reakcia na príspevok

RE: Presne naopak!
autor: tralos
pridané: 12-11-2007 13:03


Problem spociva skor v tom, ze dnes maju mnohi pocit, ze vsetko co je, by malo najst svoju obhajobu v racionalizme, respektive ako aj ty pises, neracionalne sa neda obhajit inak, ako pomocou rozumovych argumentov.

Paradox, vsetky veci su posudzovane kriteriom rozumu, pricom neplati, ze vsetky veci maju svoj povod v rozumovom uvazovani a svoju legitimitu neodvodzuju od rozmuvoch argumetov.

Otazne tiez je, ci racionalne znamena to iste ako zdovodnene. Ludia mali po starocia zdovodnenu existenciu lesnych vil, bohov na olympe ci bozsku moc pramenov. Tazko ale povedat, ze by tieto zdovodnenia splnali kriteria racionalneho vysvetlenia.

Problem teda podla mna nastava, ak sa veci, ktore svoje obhajenie ci zdovodnenie sice nemaju a nikdy ani nemali v "rozumovych argumentoch" , preda len su sudene na zaklade standardov dnesneho "racionalneho uvazovania"

Bytie odpoveda rozne, racionalne a vedeckym sposobom kladene otazky su len jednou z ciest, ako ho nechat prehovorit a dosiahnut poznanie. Po starocia ludia zili vo svete, kde boli lesy plne strasidiel, kde bohovia riadili osud a kde "rozum" este nebol tak silny, aby zo zaujimaveho a carovneho sveta urobil takpovediac ucebnicu fyziky.

Nijako vsak netvrdim, aby sme zabudli na vedecke poznanie- takato poziadavka by bola rovnako utopicka, ako libertarianizmus, o ktorom sme zacali diskutovat. Mierim skor na to, ze legitmita demokracie nie je a ani nebude spochybnena racionalistickymi a rozumovymi argumentami libertarianizmu.

Z logickeho pohladu totiz libertarianizmus je menej rozporny ako sucansa realna demokracia- lenze ludia niesu pocitace a ich zivoty sa neriadia priruckami logiky. Preto ako som povodne pisal sturdovi- nemyslim si, ze ludi presvedcia stovky stran logickych zdovodneni a rozumovych argumentov a opustia sice problematicky, predsa len realne funkcny system.

romco


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group