ISSN 1335-8715

05-11-2007   Lukáš Krivošík   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Kresťanstvo ako evolučná stratégia a uctievači naivného rozumu

V kultúrno-etických témach ako sú napríklad potraty, registrované partnerstvá, sexuálna výchova na školách, či „rodová rovnosť“, často stoja kresťanskí konzervatívci proti sociálnym liberálom, ktorí si nárokujú patent na rozum, modernosť, pokrokovosť a vedeckú pravdu. No skutočnosť môže byť nielen iná, ale presne opačná.

Reakcia na príspevok

RE: libertarianstvo ako konstruktivisticka ideologia?
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 11-11-2007 11:08


V prvom rade je treba povedat, ze trhove spravanie je vsadepritomnou emergentnou vlastnostou spolocnosti. Tym pada porovnanie s komunizmom a esperantom.

Dalej treba spomenut kontradikcie, ktore som uviedol aj vo vztahu k Dckovi aj Chestertonovi. Ked zastavas nazor, ktory si sam odporuje, tak je logicky nespravny, nezavisle od toho, co konkretne tvrdi. Pouzijem citat z Ayn Rand, kde kvazi "obdoba Chestertona" obhajuje svoju knihu (moj preklad, prosim ospravedlnte pripadne nepresnosti):

"Pozrite, doktor Stadler, ludia nechcu mysliet. A cim su hlbsie v problemoch, tym menej chcu mysliet. Ale akymsi instinktom citia, ze by mali, a to v nich vyvolava pocit viny. Preto budu blahorecit a nasledovat kazdeho, kto im zdovodni nemyslenie. Kazdeho, kto z hriechu, slabosti a viny urobi vysoko intelektualnu cnost."

Osobne sa snazim, aby moj pristup k politickemu systemu bol vedecky a moje postoje konzistentne, zdovodnitelne, a obhajitelne. V priebehu poslednych par rokov som bol niekolkokrat nuteny prehodnotit cast svojich nazorov, pretoze boli v rozpore s inymi mojimi nazormi a/alebo presvedcivejsimi argumentmi (napriklad, este minuly rok som bol minarchista, teraz som anarchokapitalista. Sposobil to paradoxne autor clanku, Lukas, ktory mi odporucal precitat si Hoppe-a). Tento vyvoj sa da dolozit mojimi prispevkami na PS. Vyvoj na zaklade konfrontacie s inymi nazormi je aj nepriamym dokazom vedeckeho, t.j. intelektualne zodpovedneho (fraza pozicana od Petra Frisa :-) ), pristupu. Ak sa nieco nevyvija, tak to stagnuje a upada. To neplati len v biologii a ekonomike, ale podla mna aj vo vede.

Kedze som zatial nevidel kvalitny argument na podporu demokracie, musim konstatovat, ze predstava demokracie je mytom. Ludia mu veria z roznych dovodov, ale v rigoroznej analyze neobstoji. Na moje pripadne "obratenie" staci velmi malo, a sice poskytnut mi kvalitny argument. Z vedeckeho hladiska jeho existenciu apriori vylucit nemozem, takze kazdy ma potencialne sancu. Toto je dalsim nepriamym dokazom mojho pristupu k problemu a toho, ze sa neriadim dogmami, rozpravkami a preludmi.

Na zaver: radsej budem oznaceny za sialenca, ako keby som bol zlodej a nasilnik.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group