ISSN 1335-8715

15-10-2007   Michal Drotován   Slobodný trh   verzia pre tlač

Trvalo udržateľný rozvoj – mýtus či nevyhnutnosť?

Rúti sa ľudstvo do záhuby a hrozia katastrofálne dôsledky spôsobené činnosťou človeka? Stane sa postupne Zem neobývateľnou planétou s vysokou teplotou a horami odpadkov? Alebo naopak je environmentalizmus novodobou totalitnou ideológiou či panteizmom a Zem by mala ostať modrá a nie zelená, ako tvrdí Václav Klaus?

Reakcia na príspevok

uf
autor: Braňo
pridané: 15-10-2007 22:29


V clanku je uplne nekoncepcne a zmatocne skombinovana problematika TUR, environmentalizmu, environmentalnej ekonomie, ekologickej ekonomie a urban planning. PLus sem tam este kvalita zivota...

Pokial ide o vycerpatelnost zdrojov, tak doporucujem Ecological Economics 22/1997. Tam je diskusia medzi neoklasikmi Solowom, Stiglitzom a zastancom ekologickej ekonomie - Hermanom Dalym.

Tato problematika bola uzavreta tym, ze zdroje su v kazdom uzavretom systeme (Zem) na zaklade termodynamickych zakonov samozrejme vycerpatelne (bez ohladu na technologicky pokrok a reci Simona, ci Klausa), avsak aplikovat tento poznatok do ek. modelov je zatial podla neoklasikov predcasne.

"Trvalo udržateľný rozvoj (TUR) predpokladá také využívanie zdrojov, aby zostali využiteľné aj pre ďalšie generácie."

Tak s takouto definiciou som sa este nestretol. Ta najznamejsia definicia hovori o TUR ako o rozvoji, ktory naplna potreby sucasnej generacie bez toho, aby znizovala schopnost naplnat potreby buducich generacii. Navyse si TUR obmedzil iba na vyuzivanie zdrojov, resp. zivotne prostredie. Kde su ostatne dimenzie?

Co sa tyka klimy, tak to je zalezitost mainstreamovej neoklasickej ekonomie (resp. environmentalnej). Pre nastroje znizujuce emisie ma pochopenie aj Klaus.

Pokial ide o agendu, resp. zmenu agendy z ochladzovania na oteplovanie, tak to su take polomyty. Mohli byt toho plne noviny, ked toho neboli plne vedecke zurnale.

"Najdrahšie pozemky na svete väčšinou kombinujú blízkosť mesta a kvalitné prostredie. Postupujúca deurbanizácia aj na Slovensku (najmarkantnejšie ju môžeme sledovať v okolí Bratislavy) ukazuje, že ľudia s vysokými príjmami sa začínajú sťahovať na vidiek. "

Zdroj tejto informacie?

Lebo na toto moze niekto rovnako bez podlozenia povedat, ze ludia uz nie su ochotni platit za drahe pozemky v meste a radsej si postavia dom v jeho blizkosti.

A hovorit v pripade Bratislavy o deurbanizacii... Ehm nohm. No asi zalezi na definicii, pretoze takmer polovica rocnep ostavenych bytov je v BA, co je velmi slusny dopyt (ponuka). A laissez-faire pristup v mestach je uz naozaj silna kava... Hovorit o optimalizacii externalit ako o socializme, tak to je riadne mimo. Socializmus nemal s internalizaciou externalitami spolocne nic.

Ten text je teda riadny humac, chcelo by to odbornu editaciu...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group