ISSN 1335-8715

10-09-2007   Marián Šarkőzy   Ideológia   verzia pre tlač

Kľúč k totalitarizmu

Postmoderne a slovensky signifikantným pokusom definovať totalitarizmus je „Diablova práca“ Tomáša Zálešáka. Zálešák totiž naznačuje, že už samotnou definíciou totalitarizmu by sme sa stali totalitnými mysliteľmi.

Reakcia na príspevok

RE: Mravný relativizmus
autor: Daniel Valent
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 15-09-2007 16:12


Ahoj Tomáš, kdesi som čítal rozhovor s lingvistom, ktorý ovládal na 30 svetových jazykov. Na otázku, čo by chcel ešte dosiahnuť odpovedal, že by chcel objaviť jazyk, ktorý by sa fundamentálne líšil od jazykov, s ktorými sa stretol doteraz. Iste existujú regionálne odlišnosti (viď nižšie), ale hrubá logická štruktúra je, aspoň sa mi to tak javí, redukovateľná na určité univerzálne princípy. Akože všetky jazyky rozlišujú napr. slovesné časy. Ale opäť, máš iste pravdu v tom, že do tohto štádia dospeli vývojom.
Mises to vystihol, keď povedal, že moderné ekonomické (aprioristcké) myslenie vďačí za svoje schopnosti tiež len vývoju.

K tým regionálnym odlišnostiam. Stretol som sa so zaujímavým príkladom: Wales-ština používa identický výraz pre modrú a tmavozelenú. Ktosi zistil, že podbne je tomu aj v jednom z indických jazykov. Vysvetľoval to tým, že oba národy žijú v podobných nadmorských polohách, v zhruba rovnakých zemepisných šírkach, v podobnej klíme atď a ľudské oko je v týchto konkrétnych podmienkach náchylné nerozlišovať rozdiely medzi modrou a tmavozelenou.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2018 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group