ISSN 1335-8715

10-09-2007   Marián Šarkőzy   Ideológia   verzia pre tlač

Kľúč k totalitarizmu

Postmoderne a slovensky signifikantným pokusom definovať totalitarizmus je „Diablova práca“ Tomáša Zálešáka. Zálešák totiž naznačuje, že už samotnou definíciou totalitarizmu by sme sa stali totalitnými mysliteľmi.

Reakcia na príspevok

RE: Mravný relativizmus
autor: tralos
pridané: 14-09-2007 7:44


Ad hoc moralka znamena, ze clovek nie je presvedceny o pravdivosti vyrokov apriorne. Zatial co fanatik tuto apriornu prestavu o tom, co je a co nie je pravdive, ma.

Antinomia medzi tym byt fanatikom a tym byt moralnym relativistom v istom zmysle existuje. Fanatik nebude moralnym relativistom z toho dovodu, ze svoje prestavy nebude povazovat za zavisle od kontextu. Zjednodusene by sa dalo povedat, ze fanatik je zastancom absolutizmu co sa tika otazok pravdivosti vyrokov zatial co relativista bude moznost apriorneho stanovenia pravdy odmietat.

Rozhodnutie jedneho bude zalozene na "fanatickom" vyznavanii istej doktriny, rozhodnutie druheho na ad hoc rozhodnuti v konkretom kontexte ci situacii.

Mozno na toto mieril MS.

Romco


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2018 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group