ISSN 1335-8715

02-09-2007   Andrej Beňo   Slobodný trh   verzia pre tlač

Červená zeleným, zelená rozumu (recenzia)

Obhajca slobodného trhu to na Slovensku, ale ani inde vo svete nemá ľahké. Na jednej strane sa musí vyrovnať s “folk economics”, čo môžeme definovať ako súbor presvedčení siahajúcich podľa toho, koho sa pýtate od čistého marxizmu až po tvrdenia typu “slobodný trh áno, ale”, pričom to „ale“ do značnej miery relativizuje slobodný trh samotný.

Reakcia na príspevok

RE: Globálne otepľovanie - zlyhanie trhu ideí?
autor: ivansml
e-mail: ivansml@zoznam.sk
pridané: 05-09-2007 16:57


Diky za reakciu, mam par poznamok:

Mam pocit ze stotoznujes mainstreamovu ekonomiu s planovanou ekonomikou, co samozrejme nie je pravda. Pod mainstreamovou ekonomiou ja chapem prud ekonomie, ktory sa snazi popisat konanie ludi/firiem/celych ekonomik pomocou teoretickych modelov (zvycajne zapisanych pomocou matematiky) a nasledne sa ich snazi overovat, ci suhlasia s realnymi datami. Ekonometria je potom cast statistiky, ktora sa zaobera matematickymi/statistickymi metodami na analyzu dat pochadzajucich z oblasti ekonomie/financii (takze ekonometer je v skutocnosti viac-menej matematik, a nie nejaky diabolsky centralny planovac :)

Co sa tyka metodologie v ekonomii - je pravda, ze v socialnych vedach sa nedaju robit experimenty a preto je ovela tazsie vycitat z dat nejake jasne zakonitosti (korelacia sa nerovna kauzalita), ale s pomocou roznych "statistickych trikov" to aspon ciastocne ide. Rovnako neberiem argument, ze ludske konanie je principialne nepopisatelne matematickymi modelmi kvoli komplexnosti spravania sa jednotlivcov. Dobrou analogiou moze byt fyzika - ak skumame napr. spravanie sa plynov ci kvapalin, nepotrebujeme poznat pohyb kazdej jednej molekuly (ktory je v podstate nahodny) aby sme popisali makroskopicke chovanie latky. Samozrejme, ludia maju na rozdiel od molekul slobodnu volu a nespravaju sa vzdy rovnako (co je ak dobre rozumiem, hlavna kritika empirizmu v ekonomii) - ale to predsa neznamena, ze sa spravaju zakazdym inak a uplne nepopisatelne. Navyse, dolezitou vyhodou pouzitia matematiky v ekonomii je, ze umoznuje ziskat aj kvantitativne, nielen kvalitativne predpovede.

Nakoniec si neodpustim drobne podpichnutie - pouzivat vety ako "Preto sa my ekonómovia stránime štatistiky" mi vzhladom k tomu, ze rakuska ekonomia (predpokladam ze tu si mal na mysli) je v sucasnosti marginalnym a pomerne zanedbatelnym prudom oproti "mainstreamovej" ekonomii, pride trosku trufale :)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group