ISSN 1335-8715

02-09-2007   Andrej Beňo   Slobodný trh   verzia pre tlač

Červená zeleným, zelená rozumu (recenzia)

Obhajca slobodného trhu to na Slovensku, ale ani inde vo svete nemá ľahké. Na jednej strane sa musí vyrovnať s “folk economics”, čo môžeme definovať ako súbor presvedčení siahajúcich podľa toho, koho sa pýtate od čistého marxizmu až po tvrdenia typu “slobodný trh áno, ale”, pričom to „ale“ do značnej miery relativizuje slobodný trh samotný.

Reakcia na príspevok

RE: Globálne otepľovanie - zlyhanie trhu ideí?
autor: jan macutek
pridané: 05-09-2007 15:27


Na uvod tolko, ze som matematik. Pokracujem tym, ze sa budem snazit vyhybat odbornej terminologii (matematickej a filozofickej), cim chcem dat najavo, ze tentoraz davam prednost zrozumitelnosti pre sirsi okruh ludi pred exaktnostou.

Po prve, matematika je pouzivana vo vsetkych inych vedach ako jazyk. Jazyk skvely, lepsieho (zatial) niet a (asi) ani nebude, ale je to jazyk - nic menej a nic viac.
Pokus o analogiu - Krasko pisal po slovensky. Mohol pisat aj v inej reci, ale nebolo by to ono, pretoze slovencina mu bola najblizsim jazykom. V istom zmysle sa da povedat, ze to bolo historicky podmienene, kedze vyrastal v slovensky hovoriacom prostredi. Mozno keby sa jeho rodicia boli odstahovali trebars do Rakuska, blizsia by mu bola nemcina a pisal by basne po nemecky. Nevieme povedat, ake by boli, ale iste povedat mozeme, ze slovencina bola pre Kraska skvelym nastrojom. Splnila svoj ucel, jeho basne su krasne. Co ale neznamena, ze po slovensky sa neda vulgarne nadavat, pripadne hovorit takmer nezrozumitelne, zavadzajuco, atd.

Rovnako historicky je podmienene pouzivanie matematiky. Zdedili sme jej zaklady (najma) po Grekoch, poriadne sme ich rozvinuli a je najlepsim jazykom na opis mnohych javov. Mozno s inym kulturnym dedicstvom by sme pouzivali cosi ine (aj ked si ani len neviem predstavit, co by to mohlo byt, vylucit sa to vsak neda), iste vsak mozeme povedat, ze matematika vyhovuje ako jazyk vedy v sirokom zmysle slova. Co neznamena, ze sa neda pouzit nespravne.

> sa zdaju byt nielen racionalne, ale kedze su
> podlozene aj matematikou aj realne

Treba byt opatrny s atributom "realny"...model - ak ma byt pouzitelny - musi mat isty vztah k realite, ale tym, ze ide o reprezentaciu (napriklad mnohych existujucich aj uz zjedenych zajacov slovom zajac, nemam na mysli exministra ;-) ), je nevyhnutna nejaka idealizacia. To, ze model je matematicky, samo osebe neznamena nic - su skvele modely aj modely uplne nanic.

Co je iste, je fakt, ze ziadna veda sa nezaobide bez kvantifikacie - aj najvacsi odporcovia matematickych modelov v ekonomii pouzivaju cisla (ci uz otvorene alebo implicitne - cena, vyska dane, porovnanie bohati vs. chudobni, atd), ktore su jednym z prvych krokov v kvantifikovani. Bez kvantifikacie sa neda hovorit o hypotezach, bez overenych hypotez o teorii a bez teorie o vede. Napokon peniaze su peknym prikladom kvantifikacie.

Uplne inou otazkou su sucasne mainstreamove matematicke modely v ekonomii. Nie som ekonom, ale dovolim si povedat, ze mnohe uleteli od reality pridaleko. Stoja na predpokladoch, ktorych splnenie sa zriedka overuje; pripadne sa pouzivaju aj ked tie predpoklady evidentne splnene nie su (pre matematikov - napr. velmi diskutabilna je normalita rozdeleni, pricom sa veselo predpoklada). Riesenim by bolo zacat od zaciatku - formulovat hypotezy (v idealnom pripade by to robili rozne navzajom si konkurujuce ekonomicke smery), zbierat data (pozor, vhodnost ci nevhodnost dat zavisi na formulacii hypotezy), overovat ci zamietat hypotezy, formulovat nove, najst par modelov, vztahy medzi nimi, to bude postupne prerastat a spajat sa do ucelenej teorie, az kym sa nenajde kontrapriklad...a potom sa ide opat takmer od zaciatku...a opat...a tak funguje poctiva veda.

Podla mna je ale prostredie vo svete velkych penazi prilis "result-oriented", nechce sa im pracovat s niecim nehotovym ci dokonca spornym - pritom ale veda nemoze byt nikdy uplna ci uplne bezosporna.

Aby som to zhrnul - problem nie je v matematickych metodach a uz vobec nie v matematike. Bez nich by to bolo este horsie. Problem je v pristupe k matematickym metodam (neochote zacat od zaciatku, ked nieco niekde nefunguje; neinterpretuju sa parametre modelov, atd).


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group