ISSN 1335-8715

02-09-2007   Andrej Beňo   Slobodný trh   verzia pre tlač

Červená zeleným, zelená rozumu (recenzia)

Obhajca slobodného trhu to na Slovensku, ale ani inde vo svete nemá ľahké. Na jednej strane sa musí vyrovnať s “folk economics”, čo môžeme definovať ako súbor presvedčení siahajúcich podľa toho, koho sa pýtate od čistého marxizmu až po tvrdenia typu “slobodný trh áno, ale”, pričom to „ale“ do značnej miery relativizuje slobodný trh samotný.

Reakcia na príspevok

RE: Globálne otepľovanie - zlyhanie trhu ideí?
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 05-09-2007 14:24


Prírodní vedci a matematici považujú za problém metodológie spoločenských vied, fakt, že v spoločnosti neexistuje laboratórium, kde by mohli ekonómovia či iní spoločenskí vedci prevádzať svoje pokusy. Prírodný vedec, používajúci matematiku a štatistiku, môže izolovať relatívne jednoduché javy a formulovať zákon, akým sa daný jav chová - napríklad E=m*c*c. V spoločenských vedách naopak žiadne takéto zákony nedokážeme racionálne formulovať. V spoločnosti totiž musíme vychádzať z komplexných javov, tvorených z miliárd subjektívnych dát (napríklad hodnotových preferencií konajúcich ľudí). Abstrahovanie od ktoréhokovľvek z miliárd týchto dát (ktoré nie sú centralizovateľné, pretože sú nutne rozptýlené - vlastnia ich konajúci ľudia v ich čase a priestore - racionálny vedecký centrálny vedec plánovač, riaditeľ spoločnosti by musel mať k dispozícii superpočítač neustále fyzicky napojený na nervové sústavy všetkých ľudí a v reálnom čase by ich musel spracovávať, zakázať ľuďom konať podľa svojej vôle a vnútiť im týmto monsterprocesom zistené konanie vhodné pre každého daného človeka) tento ľudský systém nevyhnutne zjednodušuje, zvyšuje mieru neusporiadanosti daného systému, čiže chaos. A práve toto štatistika aplikovaná v spoločnosti robí. Abstrahuje od extrémnych hodnôt, ktoré sú v ekonómii a ostatných spoločenských vedách často rozhodujúce. Podnikateľ - inovátor je pre štatistiku práve takouto štatistickou odchylkou. Ak by chcel ekonometrický (Boho)ekonóm nahradiť podnikateľské inovácie, musel by tento objav uskutočniť už pri utváraní spoločenského plánu (alebo plánu národného účtovníctva, ak chcete), čiže skôr než tento objav bude skutočne prevedený, čo je ukážkové CONTRADICTIO IN ADIECTO. Preto sa my ekonómovia stránime štatistiky (i keď si zároveň uvedomujeme nevyhnutnosť ekonomickej kalkulácie - čiže účtovníctva - ja sám som analytikom v súkromnej firme) a preto my ekonómovia nazývame socializmus (komplexný či sektorový) termínom PLÁNOVANÝ CHAOS. Trošku metodológie ekonómie by ekonometrom nezaškodilo. Konrarevoluce vědy od F. A. Hayeka je ten správny zdroj.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group