ISSN 1335-8715

19-08-2007   Filip Likavčan   Rôzne   verzia pre tlač

Dobrý anjel - pohľad do vnútra

Filip Likavčan opisuje ako funguje charitatívny systém Dobrý anjel. Zameriava sa na kontrolu toku financií, ktoré darcovia poukážu s úmyslom pomoci rodinám s deťmi, v ktorých je onkologický pacient.

Reakcia na príspevok

RE: ejha
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 24-08-2007 12:03


“Prechodne obdobie moze byt kludne vykryte energiou zo stiepnych reaktorov,hlavne rychlych mnozivych ktore "spaluju" thorium ktoreho je v zemskej kore asi ako olova (www.thoriumpower.com)tj na tisice rokov.“

Nespaluju priamo thorium ktore nie je stiepive ale uran-233 ziskany z thoria-232. Teda v zakladnom principe klasicka jadrova energia a hoci je ekonomickejsia a produkuje menej jadroveho odpadu s dlhodobym polcasom rozpadu ako v pripade klasickych U235 reaktorov, s narastom jej vyuzivania predsa len bude silniet otazka bezpecneho zbavovania a skladovania sa jadroveho odpadu. Ten tu bude bohuzial skutocne na stovky az tisice rokov dopredu a bude ho tym viac, cim viac budeme na jadrovej energii zavisli. A ako bonus - lekcia Cernobylu neumiera.
Pokrocile technologie a materialy pre stavbu thoriovych ale aj termonuklearnych elektrarni v pocte potrebnom na dlhodobe pokrytie potrieb vacsiny obyvatelstva si ziadaju nezanedbatelne ropne vstupy, ktorych bohuzial na tisice rokov dopredu akosi nemame. Mozeme skusit zredukovat stav obyvatelstva planety cim by sa znizili energeticke poziadavky, potom by to slo. Redukcia svetovej populacie je inak velmi dobrym riesenim aj pre mnohe ine globalne problemy.

„Vobec nic. Kazdy kto ovlada aspon trocha fyziku vie,ze keby cokolvek zlyhalo,najhorsie co sa moze stat je to zesa odparia steny reaktora a tym reakcia samovolne skonci.“

Takze pri nehode alebo zniceni termonuklearneho reaktora by sa okrem odparenia stien reaktora neudialo vobec nic mimoriadne? A odkial to tak dobre viete? ITER je jeden velky experiment a ako to casto byva, vedecke experimenty so sebou nesu rizika a otazniky. Aj ked podla fyzikalnej teorie priamy kontakt plazmy so stenami reaktora by ju kontaminoval, ochladil a zastavil syntezny proces, katastroficke scenare nemozno kategoricky vylucit. K akym druhom nehod by mohlo dojst a ako daleko radioaktivny material by pri mohol byt uvolneny je stale predmetom sporov vo vedeckych kruhoch. V sucasnosti neexistuje jednoznacny presvedcivy dokaz o tom ze by termonuklearne reaktory boli naozaj bezpecne, pretoze tento dokaz bude silne zavisiet na vysledkoch vyskumu a vyvoja v rozmedzi niekolkych desiatok rokov.
Znicenie fuznej elektrarne vojenskym alebo teroristickym cinom alebo silnym zemetrasenim by mohlo uvolnit do prostredia znacne mnozstvo radioaktivnych a toxickych materialov. Najhorsie je lahko prenikave tricium, kvoli uniku ktoreho by muselo byt evakuovane obyvatelstvo mozno aj desiatok kilometrov od elektrarne. Triciovana voda vclenena do kolobehu je schopna rozsiahlych skod na zivotnom prostredi aj na zivych organizmoch, hoci skutocne dosledky vystavenia ekosystemu roznym mnoztvam tricia su preskumane zatial iba v laboratornych podmienkach. ( http://www.pubmedcentral.nih.gov/picrender.fcgi?artid=1637157&blobtype=pd... ). Zela si niekto preskumat tieto dosledky v reale? Ak bude nehoda, bude aj prilezitost.
Taktiez je tu riziko rozsirenia produkcie termonuklearnych zbrani. Ak sa skutocne termonuklearna energia v buducnosti ukaze ako prospesna a dostupna, na to vezmite jed ze sa niekto pokusi vyuzit ju aj na menej mierove ucely – s tym rozdielom ze deuterium a tricium su bude s pouzitim pokrocilej technologie buducnosti moct vyrobit kazda ambiciozna teroristicka skupina v podstate „na kolene“ a nebude si musiet zlozitymi cestami zaobstaravat obohateny uran alebo plutonium. Zgruntu o tom pojednava nasledovny dokument IEER :
http://www.ieer.org/reports/fusion/arjstat.htm...

“Blabol niekoho co rozumie fyzike ako krava hviezdam. To,co sa bude diat vovnutri ITERu nie je presne to co sa deje vo vnutri slnka.“

Bude sa tam diat synteza deuteria a tricia za vzniku nukleidu helia a uvolnenia vysokoenergetickeho neutronu. Vo vnutri hviezd sa prepytujem deje nieco ine?

“Absolutne nikto ti nezabrani umiestnit si na strechu kolektor alebo fotovoltaicky clanok alebo kurit drevom.“

A o to bola predsa Rumanova pointa. Spolocnost by mala investovat viac financii a zaujmu do obnovitelnych zdrojov. Drevo? Tym bude na svete niekto kurit vzdy – z nudze, pretoze ine formy vyhrevu su pre neho bud lokalne nedostupne alebo prilis nakladne. Nie ze by to bol navrat k masovemu vykurovaniu drevom alebo uhlim riesenim pre nejaku energeticku krizu alebo GO.

“Clanok je ako naznacuje autor,silne zaujaty.“

Nepochybne. Je vsak dobrym protipolom k vasmu nekritickemu nadseniu a ocakavaniu bezstarostnych zajtrajskov hraniciacim s dovercivou naivitou. Ked jeden dav krici euforisticky „A“, vzdy je namieste ked iny dav dopovie menej lubive „B“. Tak ale pracuju aj zodpovedni vedci (resp. mali by), nemozu zit iba zo svojich chimer – musia byt schopni uvedomit si aj druhu stranu mince a reflektovat na eticke a spolocenske otazky vyplyvajuce z ich vyskumu. Stoicka prozretelnost by mala byt crtou kazdeho spickoveho vedca.

Vy pan Zlatoidsky ste uz vsak tiez predviedli co je to byt zaujaty v istych spolocenskych otazkach silne suvisiacich s vednymi odbormi s ktorymi vy pravdepodobne nemate velke skusenosti.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group