ISSN 1335-8715

05-07-2007   Roman Jančiga   Rôzne   verzia pre tlač

Agricola

Gnaeus Július Agricola sa narodil 13. júla 40 n.l. Jeho politická dráha začala v roku 66, keď sa stal tribúnom ľudu. Neskôr získal úrad prétora a nakoniec konzulát v roku 77. V tomto diele sa Tacitus zameriava hlavne na rozmedzie rokov 78-84. V tomto čase bol Agricola správcom provincie Britania a ako vojenský vojvodca porazil povstanie Britov v roku 83/84 n.l. V roku 85 ho cisár Domitian povolal späť do Ríma, kde mu bolo umožnené slávit triumf.

Reakcia na príspevok

RE: Zanik Rima a EU
autor: Lukas Krivosik
pridané: 08-07-2007 0:18


Prave odluka skolstva od statu ma svoj kulturny, az by som povedal, ze duchovny rozmer. Uz dlho sa chystam napisat velky clanok o tom, ako povinna skolska dochadzka destruuje kulturu a ze prave vdaka nej Revolucia uz 200 rokov roluje.

V tom clanku budu len kulturno - filozoficko - historicke argumenty, vratane argumentov niektorych literarnych klasikov a ziadna ekonomia.

"Lenze tym sa budu zvacsovat rozdiely a rozdielni ludia spolu nedokazu zit. Tento problem som nevidel spomenuty nikde a nikde som ani nepostrehol ze by sa bral do uvahy."

No, skutocnost je nielen ina, ale presne opacna. Akurat citam Rothbardove "Zasady ekonomie" (v orig. Man, Economy and State) a toto tam dobre rozobera.

Prave skutocnost, ze su ludia odlisni, dava zmysel mierovej kooperacii ludi v ramci spolocnosti. Keby boli vsetci uplne rovnaki, nemala by spolupraca zmysel, lebo ten druhy by mi nemohol poskytnut nic, co uz nemam ja sam.

Kedze sme ale odlisni, mozeme vstupovat do vzajomnej spoluprace a vymienat si navzajom svoje odlisne schopnosti, popripade produkty nasich rozdielnych schopnosti. Obchodna vymena a delba prace, ako predpoklady akejkolvek spolocnosti existuju len vdaka tomu, ze ludia su odlisni.

Zdielane by mali byt len principy, ktore umoznuju tuto mierovu spolupracu. A aj ja ich povazujem za ohrozene. Lenze k ich ohrozeniu vyraznou mierou prispieva najma stat.

Ked hovorime o skolach, lahsie je presadit v spolocnosti nove antikulturne hodnoty, ked je skolstvo unifikovane a centralne riadene. To je napr. dovod upadku britskeho verejneho skolstva. Zhora sa zaviedli kadejake experimentalne pristupy, pricom zaviedli sa naraz a plosne. Zhora sa tiez predpisuju socialno-inzinierske predmety.

Decentralizovane, plne odstatnene skolstvo je vacsou zarukou konzervativnosti spolocnosti ako centralizovane, statne skolstvo. A co sa tyka obav z nizkej dochadzky, ak by bola nepovinna, tieto obavy nie su na mieste, vid:

http://www.prave-spektrum.sk/article.php?52...


Pokial ide o ministerstvo kultury, "anarchia" - teda stav bez existencie MK vladol v umeni po vacsinu dejin, napriek tomu kultura prekvitala. Je to uplne zvrhly nazor, ze stat definuje co je a co nie je kultura. Arbiter elegancie sa nachadza niekde inde. Inak, dobry clanok ku kulture je tu:

http://havalda.blog.sme.sk/c/32433/Odvolat-Totha-Kludne-ale.htm...

A treba pozriet aj diskusiu k clanku.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group