ISSN 1335-8715

07-06-2007   Mária Pešeková   Ideológia   verzia pre tlač

Potrebujeme politickú stranu na etnickom princípe?

Snem Strany maďarskej koalície narušil monotónnosť a bezfarebnosť v súčasnej slovenskej opozícii, otázne ale je, či „senzácia“ v spôsobe výmeny predsedu SMK bola vhodná. Okrem analýz možného vývoja vzťahov v opozícii môže stranícky boj v SMK človeka viesť k otázke či je na Slovensku vôbec nutná a prospešná existencia strán založených na etnickom princípe. Pričom táto úvaha nemusí byť sprevádzaná prítomnosťou vulgárneho nacionalizmu J. Slotu.

Reakcia na príspevok

pre panov "konzervativcov"
autor: Jan Gonda
pridané: 11-06-2007 14:06


Ale toto nie je len domenou socialnej demokracie! Ta sa od konzervativno-liberalnych demokratov ideologicky distancuje iba svojou permanetnou revoltou proti tradicionalistickym hodnotam, stavajucim mur do cesty cloveku kracajucemu k oslobodeniu od tradicnych restriktivno-ochrannych institucii (rodina, cirkvi, konzervativne komunity atd.).

V skutocnosti konzervativno-liberalni demokrati by mohli byt dnes skvelymi spojencami socdemakov. Ved obidva prudy zmensuju rozsah sukromneho zabezpecenia, cim nepriamo "nihilizuju" vyznam a institucionalnu identitu prirodzenych spolocenskych vztahov na lokalnej urovni. Trestaju tak tie hodnoty, na ktorych si sami vystavali svoj politicky profil (zodpovednost, usilovnost, ucta, prezieravost, atd.) a naopak, nepriamo vyzdvihuju ich protiklady, ktore su alfou a omegou moralneho relativizmu. To este ani nehovorim o strate ucty k osobnemu vlastnictvu a nemoralnych externalitach (vzdy nasilneho) prerozdelovania (a v nom inherentne pritomneho ulitarizmu).

Stat nakoniec vzdy ma a bude mat motivaciu na tom, aby sa v spolocnosti presadili etatisticke deologie, ktore by vystavili ludi slabych a nechranenych voci jeho moci. To moze dosiahnut len vdaka lacnej (napr. legislativnej) podpore emancipacnych smerov a usliapaniu tych, ktory tieto smery drzia na konzervativnej uzde. Volnomyslienkari su bez naruzivej asistencie statu v ideovej fatwe proti konzervativcom bezbranni.

Obhajovat jednym ideologickym tahom konzervativizmus a statny monopol, to chce velku davku opurtinistickeho sebazaprenia. Nie, neprosim.

"Socialna demokracia je socialno demokraticky politic povazuju svojich volicov za uplnych tupcov, ktori ani nevedia ze maju poslat deti do skoly, ci sa maju poistit, pripadne kolko mozu hodin tyzdenne pracovat. To je socialna demokracia."

V tom sa samozrejme najdu vsetky strany na nasej relevantnej politickej scene.

Spravna otazka v tejto debate teda moze zniet - co je to konzervativizmus? Prikloni sa k myslienke (bez tak utopickeho) spotrebneho "statu-ochrancu", roznych variant intervencionistickeho "statu blahobytu" alebo k prirodzenemu spolocenskemu (bezstatnemu) poriadku? Je velmi nepravdepodobne, ze je mozna konzervativna kontrareolucia politickymi prostriedkami.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group