ISSN 1335-8715

25-05-2007   Matúš Demko   Rozhovory   verzia pre tlač

Andrej Mátel: „Nikomu nenáleží súdiť Boží ľud“

Boj o zasľúbenú zem je vo svojej najhlbšej podstate duchovným zápasom (Zrno 8/2007), myslí si teológ ANDREJ MÁTEL. V interview pokračujeme: tentoraz sa zhovárame o vnútornej politike Izraela, vzťahu Židov a kresťanov a o konšpiračných teóriách, podľa ktorých Židia ovládajú svet.

Reakcia na príspevok

Petrovi Šurdovi
autor: Ladislav Kováčik
e-mail: laddy@post.sk
pridané: 01-06-2007 1:58


"Kontrolna otazka: ako urcis spravodlivu cenu aktivit statu?"

Vidíš, to je dobrý nápad, pozrieť sa na to aj z tohto uhla. Spomeňme si, čo som povedal o spravodlivosti v predaji služieb a tovaru - ide o to, čo za také považuje podnikateľ (tu si povedzme občan-plátca daní) v medziach toho, čo za spravodlivé považuje vláda a tá zas v medziach ponímania spravodlivosti v ústave. (Ešte som spresnil, že by to tak bolo pre prípady monopolu alebo dohody medzi firmami. Teda, keď občan nemá na výber. Pri štáte takisto nemá, takže to môžeme aplikovať aj tu.) No ale tak to (skoro) presne aj máme! Ústava garantuje súkromný majetok (čo možno presne zakotvené v ústave nemáme, je do akej miery sa smú vyberať dane, či je tou najhornejšou hranicou 40 percent, 20 percent, pre libertariánov poviem trebárs 5 percent a podobne - toto by malo v ústave byť PRESNÉ.) Ostatné všetko už máme - vláda stanoví dane (jej poňatie spravodlivosti) a občan sa rozhodne o odpočítateľných položkách a o dvoch percentách, ktoré môže či nemusí dať mimovládnym organizáciám (jeho poňatie spravodlivosti).

Pripomeňme, že na ústavný zákon treba aspoň 90 hlasov. Teda ten by musel byť výsledkom širšieho konsenzu a nie len nejakej narýchlo presadenej svojvôle. Predpokladom istotne je, že by sa do diskusie zapojili aj odborníci z príbuzných odborov (išlo by o analýzu štátnej správy, obrany, zdravotníctva, sociálneho zabezpečenia atď). Nech by to stálo, koľko by to stálo, už sme mali v minulosti aj horšie veci (napr. odstávka JE Bohunice po ich nákladnej modernizácii a teraz nutnosť budovať nové elektrárne alebo dovážať, taktiež predaj strategických podnikov). Takže ja by som rozhodne týmto nestrašil, v 90. aj nultých rokoch sme sa už desili dosť a toto by bolo určite prínosné v tom smere, že by sa už ďalej dodrživali isté pomery medzi výrobcami, spotrebiteľmi a štátom každému by sa mohlo zamedziť, aby si svoje postavenie neprimerane zväčšoval.

A ako by sa asi tá cena konkrétnych aktivít určovala? No, predovšetkým, spýtajme sa, prečo sa vlastne vyberajú dane. MALI by sa vyberať preto, lebo isté veci nie je jednotlivec, rodina, nižšia jednotka spoločnosti schopná urobiť, resp. len v obmedzenej, prípadne neistej miere. Preto zaplatia štátu alebo inej správe (VUC, mesto apod.) a tie to urobia pre nich. (Zásada subsidiarity.) Neslobodno prehliadnuť, že štát vytvára prostredie, v ktorom jednotlivec či firma môže dosahovať zisk. (Napr. zabezpečením obrany krajiny, infraštruktúry, polície, súdov atď.) Teda občan vlastne daňami zaplatí za tieto služby. Teda aj metodika výpočtu hornej hranice v priamych alebo nepriamych daniach, určenej ústavou, by bola založená na určení nákladov na spomínané položky. A keďže by išlo o hornú hranicu, bolo by to určenie o niečo viac než nevyhnutne potrebných výdajov. Aby to ďalej záviselo na konkrétnej – zjednodušene – ľavicovej či pravicovej vláde.

Ešte je dôležité pripomenúť že tu by nám išlo o určenie POMERU medzi štátom a občanom, nie nejakej sumy. To znamená, určovalo by sa najvyššie možné percento, aké je spravodlivé od občana žiadať. Ústavný zákon by mal rozhodne pamätať aj na krízové prípady, napr. vojnu priamo na území krajiny (hoci pri členskom štáte NATO nepravdepodobné, ale toto sa nemusí vztiahnuť len na Slovensko) a prípadne určiť špecifickú hranicu pre ne.

Inak, pár článkov dozadu je článok o reforme volebného práva, domnievam sa, že niečo také by principiálne nebolo od veci a zrejme by to aj prispelo k väčšej spravodlivosti v nakladaní štátu s peniazmi daňových poplatníkov. Realisticky – asi bude obmedzenie volebného práva ešte istý čas nereálne.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group