ISSN 1335-8715

25-05-2007   Matúš Demko   Rozhovory   verzia pre tlač

Andrej Mátel: „Nikomu nenáleží súdiť Boží ľud“

Boj o zasľúbenú zem je vo svojej najhlbšej podstate duchovným zápasom (Zrno 8/2007), myslí si teológ ANDREJ MÁTEL. V interview pokračujeme: tentoraz sa zhovárame o vnútornej politike Izraela, vzťahu Židov a kresťanov a o konšpiračných teóriách, podľa ktorých Židia ovládajú svet.

Reakcia na príspevok

Cena nie je skalar
autor: Palo
pridané: 31-05-2007 15:13


D:
Cena nie je skalar. Je vela velicin, ktore sa nedaju merat priamo ale iba porovnanim, a prave preto maju jednotku. prikladom je dlzka - dlzku meriame v metroch
a nie bezrozmerne prave preto ze nepozname absolutnu dlzku.

Ty tvrdis (suhladne s Marxom a Petrom Surdom) ze cena sa da definovat len ako vymenna hodnota, teda porovnanim. Tym padom cena nie je bezrozmerna ale ma jednotku.

Tvoj aritmeticky priklad je nepresny. Jeho dosledok nema byt ze cena kabatu je 50Sk ale 50 rozkov. Dodavam, ze rozok hra rolu fyzikalnej jednotky ceny v tomto kontexte (alternativna ku kilogramu, v tvojom priklade).

Problem z cenou je ten, ze zatial co v pripade dlzky je velmi jednoduchy algoritmus ako vyratat pomer dlzok dvoch predmetov (ak prirovnam 5 rozkov pozdlzne k jednemu kabatu, viem ze dlzka kabatu = 5 krat dlzka rozku), v pripade ceny tomu tak nie je.

Je tu jedna moznost: kapitalisticka definicia - ak si ludia kupia kabat za n rozkov, potom cena kabatu je n rozkov. Trivialne, empiricke, funguje to.

Ale my budujeme socializmus! V takom pripade, definujeme cenu v jednotkach clovekohodiny (pocet ludi potrebnych v vyrobe krat cas vyroby v hodinach na vyrobu 1 vyrobku). Jednotka ma zmysel az na jednu vec: sice jedna hodina je rovna druhej, ludia su si odlisni.

Idealne by bolo, keby v tomto systeme kazdy produkoval a vsetko sa spotrebovalo. V takom pripade, pekar, ktory vyprodukuje 1 rozok za 1 hodinu dostane za 1 hodinu prace placu 1clovekohodinu za ktoru si spatne moze kupit 1 rozok.

Bohuzial, ako Peter Surda spravne povedal, aby tento system fungoval, treba zamestnavat vela ustrednych planovacov, ktori nic neprodukuju. Preto onen pekar
dostane mensiu placu (kedze ceny, definitoricky, zostavaju rovnake). Inak (ak by sa platy neznizili) by bolo v obehu vela bankoviek clovekohodin a malo tovaru. Cize cakanie vo frontach.

Dufam ze to dava zmysel,
Palo


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group