ISSN 1335-8715

25-05-2007   Matúš Demko   Rozhovory   verzia pre tlač

Andrej Mátel: „Nikomu nenáleží súdiť Boží ľud“

Boj o zasľúbenú zem je vo svojej najhlbšej podstate duchovným zápasom (Zrno 8/2007), myslí si teológ ANDREJ MÁTEL. V interview pokračujeme: tentoraz sa zhovárame o vnútornej politike Izraela, vzťahu Židov a kresťanov a o konšpiračných teóriách, podľa ktorých Židia ovládajú svet.

Reakcia na príspevok

Bludy o objektivnej cene
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 29-05-2007 23:20


Mili diskutujuci,

zvysene pracovne nasadenie mi nedovoluje prispievat tak casto ako kedysi, ked som sa len tak flakal. Pri precitanie niektorych prispevkov na temu "vykoristovania" som si vsak povedal, ze ten cas si najst musim.

Teoria o "objektivnej" cene patri k velmi rozsirenym bludom. Pokusim sa ho vyvratit.

V prvom rade sa treba spytat, co je to cena (myslene v nejake mene). Zjednodusene povedane, cena vyjadruje vymenny pomer minimalne dvoch komodit (napriklad kedysi dolare za zlato, teraz za balik inych mien). Sama o sebe teda vnutornu hodnotu nema a je urcena vztahom k inym.

Povedzme, ze by sme nejako prekonali tento problem a podarilo by sa nam vyvinut objektivnu menu. Dalej pokusme vyriesit otazku, aku cenu stanovit predajcovi. Logicky, pokial predajca nema dlhodobo nenegativny zisk, ukonci predaj. Objektivna cena teda musi byt minimalne taka, ako naklady. Naklady rozdelme na pracu a kapital. Praca sa uz dalej delit neda, musime teda definovat objektivnu cenu prace. Cenu kapitalu mozeme v konecnom dosledku definovat pomocou ceny prace. Ako zadefinujeme cenu prace? Mozeme to robit napriklad pomocou nakladov na kvalifikaciu, alebo pomocou nakladov na zivobitie. A zase tu mame naklady. Dostavame rekurzivnu definiciu, s ktorou nepohneme a musime cenu stanovit svojvolne. To protireci teorii o jej objektivite. Pokracujme vsak.

Dalej zostava vyriesit otazku, ktore naklady su skutocne potrebne. Ako tu uz bolo povedane, zisk je len uctovna polozka, teda objektivne zistit nevyhnutnost nakladov sa neda tiez.

Povedzme vsak, zeby sme (napriklad s pomocou bozou) dokazali prekonat logicke obmedzenia, a horeuvedene problemy vyriesili. Cela tato sranda vsak nieco stoji. Niekto musi magicke formule vymysliet, zverejnit, kontroluvat. Tieto peniaze sa teda odcerpaju z trhu.

Dalsie efekty sa vztahuju na "objektivnu" cenu. Keby bola cena nad trhovou, vyrabalo by sa to na cierno. Keby bola pod trhovou, bol by nedostatok, a ti, ktorym by sa podarilo produkt/sluzbu ziskat, by nimi plytvali. A tiez by vznikol cierny trh. Na kompenzaciu tychto javov treba dalsie chechtaky, ktore sa odcerpaju z trhu.

Pozor, prichadza finale. Co sa stane, ked sa z trhu odcerpaju peniaze? Spravne, zvysia sa ceny. Dosiahli sme presny opak toho, co sme chceli a celu teoriu mozeme hodit do kosa.

Bonus: co sa stane, ked niekto objavi sposob, ako statu usetrit naklady? Podla "teorie objektivnej ceny" musi potom stat kvoli neefektivnemu hospodareniu retroaktivne vratit preplatky. Skuste toto niekto presadit. Prosim :-)

Dakujem za pozornost.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group