ISSN 1335-8715

29-04-2007   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Odkaz Miltona Friedmana pre Slovensko

Keď Milton Friedman v roku 1947 spoluzakladal s hŕstkou ďalších Montpélerinskú spoločnosť, zrejme ani v najodvážnejších snoch nedúfal, že sa v nasledujúcom polstoročí premení vo vnímaní verejnosti z „výstredného akademického extrémistu“ na súčasť mainstreamu. A že ho dokonca vlastný syn David raz bude kritizovať sprava.

Reakcia na príspevok

RE: Doplnenie
autor: tralos
pridané: 01-05-2007 8:04


Zase miesas jablka s hruskami. Nepisem ze intelektualne vrsty zapadu su mudri ale ani ze su hlupi.

A nie je to otazka seba-pomenovania. Zapadne univerzity su pod znacnym vplyvom lavicoveho myslenia, rozhodne viac nez pod vplyvom myslenia pravicoveho.

Zdoraznujem ze to nevnimam ako problem moralny, skor ma zaujima cisto dovod tohto faktu. A nie je to otazka len pritomnosti. Asi tazko mozno oznacit Platona ci Aristotela za postmodernych lavicakov. A predsa pisu toto:

Platon v Zakonoch o sukromnom vlastnictve:
..."ak je sukromne vlastnictvo vsetkymi prostriedkami odvsadial zo zivota nadobro odstranene a je vymysleny sposob, aby pokial mozno i veci prirody kazdemu vlastne nejak sa spolocnymi stali, napriklad aby sa zdalo, ze oci, usi a ruky k spolocnemu uzitku vidia, pocuju a pracuju, i aby vseci co najjednotnejsie vyslovovali chvalu i hanu, citiac z tych istych veci radost i zarmutok, skartka ak su zakony, ktore robia obec co mozno najviac jednotnou, nikdo nikdy nestanovi iny spravnejsi ani lepsi sposob pre vytecnost zakonov vzhladom k dobrosti" (132/ 1961-CSAV)

Pozor, nepliest si to s lacnou kritikou napr Popera, je ale aspon trosku vidno, ze Platon rozhodne nebol "priaznivec kapitalizmu".

Aristoteles uznaval sukromne vlastnictvo a Platonove myslienky o nom odmietol, predsa vsak nebol fanda pravych obchodnikov a ludi "penazi" :

"Peniaze boli totiz vynajdene na vymenu, urokom sa vsak rozmnozuju. A tak tento druh zarobku je zo vsetkych zarobkovych zamestnani najvacsmi proti prirode"(Politika, 46.)

Ako je vidno, ani v antike clovek prilis nenajde filozofa- kapitalistu. Pricom uz v tej dobe bol obchod na medzinarodnej urovni a fungovali kvazi "bankove domy" a akysi druh sekov. Dnes to s pohladom filozof na trh ci kapitalizmus nie je prilis odlisne ( na rozdiel od otazok politickej filozofie ci moralky)

a tento samotny fakt je podla mna velmi zaujimavych nametom na hladanie odpovede.

Romco


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group