ISSN 1335-8715

30-03-2007   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Prečo má škola študentov v paži?

V Novinárskej cene 2006 bol Lukáš Krivošík za tento článok Nadáciou otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation (NOS - OSF) nominovaný v kategórií "najlepší komentár v printových médiách". Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa uskutoční v pondelok večer. Text vyšiel vlani na stránkach T-Station.sk. O víťastvo v zmienej kategórií sa popri šéfredaktorovi Pravého Spektra budú uchádzať ešte Imrich Gazda a Peter Javůrek.

Reakcia na príspevok

RE: Ani ja celkom nesuhlasim
autor: asistent
pridané: 25-04-2007 17:10


No, aj jazykova skola, ak je dobra, aj trochu vychovava a je na studenta narocna.
Problem je v motivacii toho zakaznika: jazyky ide studovat do jazykovej skoly vacsinou ten, kto sa ich potrebuje naucit. Ani do debatneho kruzku sa neda ten, koho to nudi.
Na vysokej skole vsak studuje velka cast studentov preto, ze chcu ten diplom. Ich objednavkou nie je, aby sa dozvedeli vedomosti, aby bola vyuka kvalitna, ale aby dostali diplom. Ako snazivy poskytovatel sluzby by som im mal vyhoviet a nastavit latku tak nizko, ako to len ide. Pokial sa takymto "zakaznickym systemom" riadi skola, ktora je zavisla od studentovho skolneho, jej kvalita moze byt naozaj velmi nizka. A pokial bude vysokoskolske taka masova zalezitost ako dnes, zakonite tam budu ucit aj ludia, ktori nie su ziadni geniovia, ktori maju na skolach silne postavenie len vdaka titulom z cias komunizmu, ktori nic nepublikuju a aj motivovanych studentov odradzuju. Iste to chce reformu skolstva, ale skolstvo by malo posobit aj na spolocnost, aby bola kvalitnym zakaznikom vysokych skol. Pokial v praci nebudu pozadovat kvalitne vedomosti, nebude na nich zainteresovany ani student a do istej miery ani tie vysoke skoly, bude to vec nahody, ci sa stretne motivovany ucitel s motivovanym studentom.
Ja ucim na VS, teda vidim ucebnu z tej druhej strany. Vidim studentov motivovanych, ale aj takych, ktori na prednaskach (naozaj povinnych pre dennych studentov)nepokryte davaju najavo nezaujem. Mozno mi napises, ze je to moja chyba, ze prednasam nudne. Nuz, robim co mozem a toto nemozem posudit. Avsak stava sa, ze jedna cast studentov zivo reaguje a ti druhi su v nirvane (a cakaju na diplom).


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2018 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group