ISSN 1335-8715

30-03-2007   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Prečo má škola študentov v paži?

V Novinárskej cene 2006 bol Lukáš Krivošík za tento článok Nadáciou otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation (NOS - OSF) nominovaný v kategórií "najlepší komentár v printových médiách". Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa uskutoční v pondelok večer. Text vyšiel vlani na stránkach T-Station.sk. O víťastvo v zmienej kategórií sa popri šéfredaktorovi Pravého Spektra budú uchádzať ešte Imrich Gazda a Peter Javůrek.

Reakcia na príspevok

Ani ja celkom nesuhlasim
autor: asistent
pridané: 25-04-2007 8:58


Myslim si, ze skolstvo nemozno redukovat len na vstah "poskytovatel sluzby - zakaznik". Je to zlozitejsie. ZS, SS a do istej miery aj VS zaroven vychovava. VS si vybera z uchadzacov - to tiez poskytovatel sluzby nerobi.
Ucitel by mal byt - hoci sa to vela ludom nepaci - aj autoritou, ktora poskytuje vzor, udava urcite normy spravania, na VS by napr. ucitel mal studentov ucit, ako viest diskusiu. Toto nie je len ppripad poskytovatela kedy sa snazi vyhoviet svojmu zakaznikovi.
2/ V sucasnej dobe su prednasky pre dennych studentov povinne. Prednasajuci teda musi kontrolovat ucast. Nemyslim si, ze je to dobre, pravy dovod je asi pochybny a spociva v tom, ze studenti casto studuju na viacerych vysokych skolach sucasne a povinna ucast na prednaskach im v tom ma zamedzit.
Studovat na viacerych vysokych skolach mozu studenti preto, ze studium vacsinou nie je velmi narocne (su vsak aj vynimky).
VS - studium nie je velmi narocne, pretoze sa z neho urobila masova zalezitost: kazdy obcan s IQ nad 100 pravdepodobne niektoru VS na Slovensku uspesne dokonci.
Zo studia sa urobila masova zalezitost, lebo mat VS diplom sa ceni - bez ohladu na skutocne schopnosti - takze ho chce mat kazdy, aj ten, kto na to mentalne nema, aj ten, kto je motivovany len tym diplomom a o prednasky sa nebude zaujimat, ani keby boli kvalitne. Dnes skoro vsade na Slovensku existuje nejaka vysoka skola (myslim, ze na Myjave zatial ziadnu nemaju, s tym sa bude musiet nieco urobit).
Vsade existuje nejaka VS, pretoze Slovensko ma byt vzdelane.
Nebolo vsak stanovene, ze kazdy Slovak ma mat IQ nad 115 (namet na nove nariadenie vlady). Navrhujem preto zalozit instituciu "Vysoka vseobecnovzdelavacia skola", na ktorej by kazdy zaujemca mohol dostat VS - diplom.
Ak by totiz studium na VS malo byt kvalitne, nemoze byt masove. Na rozdiel od priemyselneho vyrobku tu nemozno rozsirovat vyrobu pri zachovani kvality - na strane studentov i na strane pedagogov.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2018 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group