ISSN 1335-8715

18-07-2005   Peter Frišo   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Koniec kresťanskej politiky

Je kresťanská demokracia schopná uhájiť si v dnešnom postmodernom relativistickom svete svoj konzervatívny pohľad? Alebo je nevyhnutná cesta politických kompromisov a ustupovania ľavici, ako to vidíme u západoeurópskych kresťansko-demokratických strán? Na túto otázku odpovedá Peter Frišo.

Reakcia na príspevok

RE: placky na pohrebe su suvix oproti tomuto
autor: Lukas Krivosik
pridané: 19-07-2005 18:02


"Co sa tyka Voltaira a Rousseaua - ake nezmysli tu prezentujem? co mam spolocne s voltairom a rousseauom?"

Vacsina z mytov o "temnom stredoveku" pustili do sveta prave osvietenci Voltaire a Rousseau. Ak im dnes este niekto veri, tak to nemozem nazvat inak ako historickou nedovzdelanostou.

"z toho mi vychadza, ze cca po roku 1000 uz pre teba neexistuje temny stredovek. nuz rad by som vedel, aky stredovek tam ty vidis..lebo ja to temno vidim tak do 13.-14. storocia."

Nuz, prave preto tie myty o "temnom stredoveku" nemam rad. Ty a tebe podobni jakobini, hodite do jedneho kosa obdobie asi 1000 rokov (od roku 476 do roku 1453) a cele ho opisete dvomi tromi vulgarnymi vetami.

"Ty tu proste heroizujes nieco, co vobec nebolo heroicke..ved aj tie kriziacke vypravy su u nas zheroizovane, boli to len lumpen vypravy, na ktore casto zlakali zopar ludi, co naozaj isli kvoli svojim idealom"

Kriziacke vypravy su dalsou temou, ktora je u nas zhadzovana. Ked do kin chodia take ahistoricke snimky ako Kralovstvo nebeske, ktore prepisuju historiu, necudujem sa, ze krizove vyprave su take nepopularne. Toto by ale bolo na dlhsie.

"Co sa tyka antickeho odkazu, je zaujimave ze hovoris, ze do post-stredovekej europy sa prenieslo cez katolicku cirkev. Nuz neviem, ale anticky odkaz a anticka filozofia sa v stredoveku velmi nenosila, boli tu dogmy a tie nepustili (iba ak na horiacu hranicu)."

"Astronomia? Keby sme posluchali cirkev svatu tak dodnes sa cudujeme, preco nam sa prilis nepotvrdzuje to, ze sa slnko kruti okolo nas a jedine co by mali astronomovia povolene, je skumat, na ake snurky anjeli povesali hviezdy na nebo."

No vidis, opat priklad tvojho ahistorickeho pristupu. Keby si o tom obdobi nieco vedel a netaral tu len v skole nabiflene stereotypy, tak by si vedel, ze cirkve odmietala uznat gulatost Zeme kvoli tomu, ze Aristoteles bol neotrasitelnou autoritou a plochost Zeme sa usudzovala od Ptolemiaovej mapy (taktiez antika).

Keby si nieco vedel o stredoveku, vedel by si, ze ako prvy prisiel na sklonku stredoveku s myslienkou gulatosti Zeme Talian Toscanelli, velmi dobry priatel filozofa Mikulasa Kuzanskeho, ktory bol dolezity cirkevny hodnostar a tuto gulatost pouzil aj ako zaklad svojej humanistickej filozofie.

Keby si osvietenske myty podrobil kritickej analyze vedel by si, ze Magellanovu vypravu okolo sveta podporil na spanielskom kralovskom dvore prave biskup, ktory chcel zastavit Kolumbovu cestu na zapad a ked videl ze sa vtedy mylil, nechcel byt opat brzdou dolezitych zemepisnych nalezov.

Pokial ide o inkviziciu, ta je uplne nespravodlivo demonizovana, uverejnime o nej rozsiahly clanok. Ale inkvizicia bola nastrojom boja proti herezam, stredovekym obdobam komunizmu, ktore chceli znicit prave svetsky poriadok, rodinu a sukromne vlastnictvo a nastolit nebo na zemi.

Mnohi z vedcov, ktori boli upaleni alebo im inkvizicia upalenim hrozila spajali svoje poznatky prave s tymito herezami a sledovali nimi aj politicke ciele (napr. taky Giordanno Bruno). Pre cistu lasku k vede este nebol v krestanskom svete zabity nikto.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group