ISSN 1335-8715

30-03-2007   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Prečo má škola študentov v paži?

V Novinárskej cene 2006 bol Lukáš Krivošík za tento článok Nadáciou otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation (NOS - OSF) nominovaný v kategórií "najlepší komentár v printových médiách". Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa uskutoční v pondelok večer. Text vyšiel vlani na stránkach T-Station.sk. O víťastvo v zmienej kategórií sa popri šéfredaktorovi Pravého Spektra budú uchádzať ešte Imrich Gazda a Peter Javůrek.

Reakcia na príspevok

Nie celkom suhlasim
autor: Stano Marosz
pridané: 02-04-2007 18:30


Tento clanok je dobry, avsak myslim si, ze na Slovensku je tento model nerealizovatelny. Rozdelil by som problem na dve oblasti:

1. ZAKLADNE SKOLSTVO. Stat by mal garantovat moznost zakladneho vzdelania - preto tu je stale potreba statnych zakladnych skol. Zakladne vzdelanie je totiz v zaujme statu,pretoze statu (rozumej: akejkolvek vlade, pravicovej aj lavicovej) by menalo byt jedno, ci su clenovia naroda negramotni alebo nie. A musi existovat mechanizmus na to, aby stat "prinutil" niektore skupiny obyvatelov naucit sa aspon citat, pisal a nasobilku. Je preto v zaujme statu zachovat povinnu skolsku dochadzku a stanovit zakladnu uroven, ktoru by mal kazdy clovek dostat z verejnych financii.

2. STREDNE A VYSOKE SKOLSTVO. V tomto ohlade suhlasim, ze sukromne vysoke skoly prinesu vacsiu konkurenciu a vyssiu kvalitu, nesuhlasim vsak s tym, ze by klesla cena vzdelania. Vo vysokom skolstve musia totiz nevyhnutne existovat urcite "monopoly" vzdelania - prestizne vysoke skoly, ktore konkuruju kvalitou, nie cenou, preto si mozu dovolit byt drahe. Takychto "supermarketov" nemoze vziknut take mnozstvo ako napriklad potravinovych hypermarketov, ktore si navzajom konkuruju cenou. Ved aj na zapade existuju prestizne univerzity (Harvard, Oxford), ktore nikdy nebudu lacne. A mnozstvo tretotriednych univerzit, ktore tu uz teraz rastu ako huby po dazdi, nie je naozaj, to, co by sme chceli. Neexistuje, aby na malom Slovensku boli viac ako dve kvalitne pracoviska, kde sa kvalitne uci a robi poriadna veda, napriklad fyzika.
V pripade strednych skol - suhlasim, tam je to o inom. Ale vysoke skoly (najma prirodne vedy) potrebuju aj nieco ine, ako dobre zaplatenych ludi, kriedu a tabulu. Potrebuju milionove laboratorne zariadenia a skutocnych odbornikov ktori budu danu vedu ucit naozaj kvalitne. Myslim si, ze vzdelavacie institucie by mali dostavat financie aj z verejnych zdrojov, pretoze je v statnom zaujme, aby Slovensko taketo institucie malo.
Dokonala konkurencia v tomto pripade nemoze fungovat - pretoze veda nie je len o dopyte a ponuke. Napriklad: na takej astronomii, geofyzike, optike, biochemii su dvaja studenti v jednom rocniku. Z humanitnych smerov mozeist napriklad o studium klasickych jazykov, antropologiu a podobne. Napriek tomu je dobre, aby na Slovensku institucie poskytujuce vzdelanie v tychto odboroch bolo poskytovane.
Myslim si preto, ze velke (a v porovnani z ostatnymi novovzniknutymi pseudouniverzitami kvalitne) univerzity, ktore na Slovensku su (napriklad UK, STU, EU) by mali byt po ciastocnou financnou zastitou statu. Samozrejme, tieto univerzity musia prejst radikalnou reformou, ale cista privatizacia nie je ta najspravnejsia cesta akou by sa tato reforma mala uberat.

Budem rad, ak mi budete vediet na moj skepticizmus odpovedat.

Stano.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group