ISSN 1335-8715

26-03-2007   Lukáš Meravý   Komentáre   verzia pre tlač

Irak – druhý Vietnam?

Štyri roky po páde Saddáma Husajna v Iraku ešte stále nie je poriadok, vojna stála stovky miliárd dolárov, padlo vyše 3200 amerických vojakov, 50 000 bolo zranených a americká i svetová verejnosť už dávno stratili nervy. V USA sa navyše obe politické strany chystajú na prezidentské voľby, a tak sa najmä demokrati predháňajú v superlatívoch o katastrofe Iraku. Liberálne americké médiá a rôzni politici začínajú prirovnávať vojnu v Iraku k vojne vo Vietname (1961 – 1975).

Reakcia na príspevok

RE: Nedokoncena robota Busha seniora
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 28-03-2007 12:07


"Ak stupne ropa na trojnasobok, slovensko skrachuje, ale amici akurat budu pit o dve COLY denne menej !!!!!"

Tak tu si dosť mimo.

1. Premerné americké auto ma podstatne väčšiu spotrebu ako európske.
2. "ekologické" spotrebné dane EU zapríčiňujú, že nárast cien paliva pri raste ceny ropy je v % podstatne menší ako v USA.
3. Američania sú na autách podstatne závislejší ako my (dané históriou, kultúrou i vzdialenosťami v USA).

Ešte niečo - lacný benzín je momentálne spôsobený teplou zimou, ktorá radikálne znížila spotrebu vykurovacích olejov v USA a tým i dopyt po rope. USA je krajina s jednou najvyšších energetických spotrieb na obyvateľa a preto logicky majú narast cien energií značný dopad na priemerného Američana.

"A silove metody voci Iraku odsudzujes. A si TY ochotny financne prispievat na podplacanie irackych gaunerov ???"

Mne to nevysvetluj - napíš Bushovi prečo je ochotný uplácať irackých gaunerov, ktorý sú lojálny s USA len pokým strýky Sam dobre platí a niekedy ani vtedy nie. Vláda USA priamo pumpuje miliardy dolárov do Iraku, ale výsledok je žalostný. No okrem niektorých firiem spriaznených s volebnou kampaňou Busha - tie na Iraku dobre ryžujú.

“Na inváziu bolo treba viac vojakov” – irelevantne. Invazia bola uspesna. A na trvaly mier VOJACI nestacia. To hadam uznas. Teda IRELEVANTNE.

Na vojenskú operáciu vždy potrebuje armáda stratégiu. Stratégia hovorí o tom čo chceme dosiahnuť. Strategickým zámerom USA bolo zvrhnúť Saddáma a nastoliť demokraciu. Od stratégie sa odvíja konkrétna taktika. To znamená priestor nestačí len obsadiť, ale i zabezpečiť, aby mohol byť dosiahnutý strategický cieľ.

Ak je priestor nezabezpečený - celá operácia nemá zmysel lebo nebol dosiahnutý hlavný strategický cieľ.

Amíci mali počas 2. svetovej vojny trochu bystejšiu vládu, ktorá nielon obsadila priestor Japonska a Nemecka, ale ho i zabezpečila. A na to sa myslelo už ďaleko pred tým ako sa vylodili v Normandii. Na to treba pripraviť ľudí, logistiku, zásoby. A to sa pripravovalo už od roku 1943.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group