ISSN 1335-8715

29-12-2006   Lukáš Krivošík   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Kastílsky gavalier

Žijeme v zvláštnej dobe. V prostredí západnej civilizácie máme vo zvyku stále viac zapierať našu minulosť a sypať si bezdôvodne popol na hlavu. Z mužov ako Krištof Kolumbus, ktorí ju urobili veľkou, robíme zlosynov a naopak vyrábame hrdinov z negramotných domorodých náčelníkov, s kanibalskými sklonmi. V tomto smere je príjemným prekvapením historický román Aztécka perla, z pera bestsellerového autora Colina Falconera.

Reakcia na príspevok

RE: Dalsie ciny lavicovych liberalov
autor: Lukas Krivosik
pridané: 01-01-2007 18:29


"no a s tymto si svojou super komplexnosotu spojil to, ze STAT MAA PRAVO vyvraciat ine KULTURY CI UMENIA ak su NIZKE. ty tam naozaj nevidis rozpor?"

Nie, pretoze nic take som nikdy netvrdil, uplne prevracias, co som povedal.

Moj nazor je ten, ze stat nema financovat kulturu. Nikdy som ale netvrdil, ze sa dajme tomu nevyvinuli evolucne v priebehu dejin objektivne umelecke ktiteria, ktore povedzme odbornikom na umenie povedia, ze toto je hodnotne a toto ma umelecky nizky hodnotu.

Jasne, ze nejaky expert na umenie moze povedat svoj nazor na umenie, ale co to ma spolocne s jej statnym financovanim??? Stale sa bude predavat to, o co je zaujem. A ludia mozu zvazit pri svojom rozhodovani nazor odbornika na kvalitu alebo nemusia.

Nechapem celkom, co preboha ma statne financovanie kultury v uzsom zmysle (teda umenia!) na zaciatku 21. storocia spolocne s vojenskou porazkou nejakej rise pred 500 rokmi???

Myslim, ze treba jasne rozlisovat medzi kulturou v uzsom zmysle (umenie) a kulturou v sirsom zmysle (subor zdielanych hodnot istej spolocnosti).

Ak Spanieli znicili indiansku kulturu, neznamena to, ze im islo primarne o to, znicit nejake aztecke obrazy alebo rozbit nejake sosky, pretoze nenavideli indianske umenie - i ked nehovorim, ze kopec diel, najma zo zlata, sa roztavenim nenavratne neznicilo.

Znicili indiansku kulturu (v sirsom zmysle), lebo ju povazovali za moralne skazenu a navyse stala v ceste ich tuzbe po zlate.

Ale ako si tieto udalosti dokazal spojit s financovanim umenia na Slovensku v roku 2006, to asi tusis len ty.

JG ti dole vysvetlil, ze nie som libertarian. Ale aj tak by ma zaujimalo ako by si JG predstavoval prve stretnutie Spanielov a Aztekov? Zvlast, ked indiani obrazne povedane "strielali prvi".

Ziadne libertarianske riesenie si na pociatku 16. storocia, v dobe koristnickej a nedostatkovej tradicnej ekonomiky, (kedy kapitalizmus sa len pomaly rozvijal napr. v severnom Taliansku alebo Burgundsku) neviem predstavit.

Inak, dnes som akurat cital o novom Gibsonovom filme Apocalypto o Mayoch. Zaujimave, ze tiez na neho vyskakuje kadekto, ze je fasista a rasista, lebo neheroizuje indianov, ale naopak ukazuje ich takych aki naozaj boli.

Samozrejme, ked ma niekto v hlave vytvoreny rousseousky obraz "uslachtileho divocha", ktoreho si zotrocili "zli europski fasisti", tak toho Cortes asi nenadchne.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group