ISSN 1335-8715

16-12-2006   Matúš Pošvanc   Slobodný trh   verzia pre tlač

Chcete spoznať reálny život na Kube? (Cestopis)

„Logiku treba nechať na letisku“, tak popísal jeden Kubánec realitu života v tejto krajine. A to som ešte netušil, ako mi táto veta utkvie silno v pamäti. Vynorila sa ihneď, ako som po dvoch týždňoch pozeral cestou späť v lietadle dokument, ktorý mi mal naposledy pripomenúť túto krajinu. Ukazoval spievajúcich Kubáncov a atmosféru Kuby. Vedľa mňa sediace turistky, matka s dcérou, jedna oblečená v tričku s Che Guevarom a druhá s maskáčovou čiapkou s červenou hviezdou, sa vlnili na každý kubánsky tón.

Reakcia na príspevok

RE: O jeden paradox na Kube viac
autor: D
pridané: 18-12-2006 14:42


Cestou v aute ma este napadlo... Ty si stotoznil tu absolutnu pravdu uspesnou falzifikaciou nejakej hypotezy v poslednych prispevkoch.

"Ani jedna z tych hypotez neboli objektivnymi pravdami, ani to, ze zem je plocha"(len falzifikacia Newtonovej teorie/hypotez)

Prelozim to svojim pohladom, to je zase ten objektivny rozmer pravdy - vedci explicitne odmietaju take kriteria a take hypotezy, ktore davaju priestor pre subjektivne hodnotenie. Na druhej strane, za formulovanim hypotezy,stoja vzdy konkretne zaujmy ludi. To je zase ten subjektivny rozmer.
Ja nemam problem za pravdive povazovat vsetko, co je nejako uzitocne a to do bezne robime, pokym sa neukaze nieco, koli comu je to neuzitocne.(niekto ma nepresvedci o neuzitocnosti pravdy v ktoru verim a neukaze taku v aku je uzitocnejsie verit)
To plati aj o vedeckych hypotezach. Falzifikacia je prave ukazkou nepraktickosti nejakej pravdy v ktoru sme verili, ci uz vo vztahu ku nejakemu problemu(Newton) alebo vseobecne. Dovtedy asi len malokto odmietol oznacit Newtonovu teoriu za pravdivu. Dnes len malokto to iste urobi vo vztahu ku Einsteinovi. Dokonca v pripade newtona bezne vyroky v zivote(ten pad jablka) uznavame za pravdivy.
Cize vyznam slova pravda, bude v skutocnosti asi sirsi, ako si mu pripisal ty.
A ten objektivny rozmer pravdy mozeme najst zase ovela sirsie, ako len pri falzifikacii. Konstatovanie:
"To umelecke dielo ma vysoku hodnotu" ma v sebe na prvy pohlad naboj subjektivnosti. Ak ale jasne povieme kriteria toho, co vysoka hodnota znamena(napr. uricta cena na trhu a toto kriterium dana skupina jednotlivcov bude zdielat), ziskava aj objektivny rozmer. Ale to, ze sme vybrali prave taketo kriterium je obrazom nasich zaujmov, preferencii, tuzob, zavisi od nas ako ludi...to je vzdy pritomny subjektivny rozmer akejkolvek pravdy, dokonca aj tej vedeckej falzifikovanej hypotezy.

"Praveze mi to vobec nebolo jasne, ked si to tak doplietol."
Doplietol v tomto pripade, ale tie vyhrady boli v duchu Poppera, nebolo tazke uhadnut, kde presne je ten problem ;-)

Ak by naozaj, ako tvrdis, bola "objektivnou pravdou"(taky pojem Popper naozaj nepouzil) len falzifikacia vedeckej hypotezy, potom stale zostava zodpovedat, ci pojem pravdy ma zmysel mimo toto a ci moze mat nejaky rozmer objektivnosti. Ja sa tu odpoved pokusam dat dlho. Keby si takto zacal tu diskusiu(vysvetlil v com vidis tu objektivnu pravdu, resp. s cim ju stotoznujes) mohli by sme sa vyvarovat dlhej diskusii.
Na druhej strane vsak potom nerozumiem poziadavke aby som ja dokazal v zmysle "tej objektivnej pravdy" opodstatnenost tvrdenia o nevyhnutnosti/bezalternativnosti demokracie(vzhladom na nase zaujmy, tuzby, ocakavania, preferencie...). Nielenze toto vedeckou hypotezou nemoze byt(kedze ta odpoved bude mat v sebe nutne subjektivny rozmer) ale navyse by mala byt iniciativa na tebe - pri falizikacii.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group