ISSN 1335-8715

16-12-2006   Matúš Pošvanc   Slobodný trh   verzia pre tlač

Chcete spoznať reálny život na Kube? (Cestopis)

„Logiku treba nechať na letisku“, tak popísal jeden Kubánec realitu života v tejto krajine. A to som ešte netušil, ako mi táto veta utkvie silno v pamäti. Vynorila sa ihneď, ako som po dvoch týždňoch pozeral cestou späť v lietadle dokument, ktorý mi mal naposledy pripomenúť túto krajinu. Ukazoval spievajúcich Kubáncov a atmosféru Kuby. Vedľa mňa sediace turistky, matka s dcérou, jedna oblečená v tričku s Che Guevarom a druhá s maskáčovou čiapkou s červenou hviezdou, sa vlnili na každý kubánsky tón.

Reakcia na príspevok

RE: nielen Ficka
autor: D
pridané: 17-12-2006 21:32


"Viem, co su to "vyssie peniaze", ale povazujem ten pojem za zavadzajuci"
V istom zmysle je zavadzajuci, to uznavam, ale ludia ktori pricuchli ku ekonomii ho poznaju. Mozem pouzivat aj kvazi peniaze, co je rovnako bezne, ak sa ti to paci viac :-)

"Natlacenie penazi pre vacsinu ludi nie je "obohatenie", prave naopak znizi to "hodnotu" uspor"
To natlacenie by som dal do uvodzoviek, ale v tom si asi rozumieme.

"Emisia penazi, nastavenie urokov a urcenie percenta fractional reserve."
Ano, aj ked emisia penazi sa uz dnes vyuziva len obmedzne, skor sa pouzivaju tie dalsie dva nastroje(povinne min. rezervy a urokova politika plus limity pre uvery, plus poukazky).
(filozofia je jednoducho taka, ze narast penazi ma zodpovedat nejakemu ek. rastu plus nejaka "blahodarna" inflacia. Tak robia analytici samanske kalkulacie...)

"Nehnutelnosti nie su bohvie ako liquid."
To je zase uhol pohladu.(ale aj okolnosti)

Za specifickych okolnosti, ktore boli napr. v spominanom Japonsku, mas pravdu.
V Japonsku sa "bublina" akumulovala na nehnutelnostiach.(ludia poziciavali a investovali do nehnutelnosti) Potom zacali ceny klesat a ludia nemali na splacanie dlhov. Snazili sa predavat, to ich ceny este viac stlacilo. Banky zaroven museli vytvarat vyssie hotovostne rezervy. Banky oddalovali straty dalsimi pozickami,tym co nedokazali vracat. Ludia nechceli davat peniaze do bank. Tym bola obmedzena expanzia penaznej masy. Potom, ako sa zrealnili dlhy a obnovila sa trochu dovera ludi, sa deflacny tlak zastavil.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group