ISSN 1335-8715

14-12-2006   Fernando Santiago   Komentáre   verzia pre tlač

Mrazivá pravda o Chile za vlády Salvadora Allende

V šedesátých letech, za vlády prezidenta Eduarda Frei Montalva, se chilská společnost velmi zpolarizovala. Levice se začala chovat mnohem agresivněji, vytvářela komunistické bojůvky a i jinak podporovala extrémní násilí. Přitom něco takového do té doby Chile nepamatovala, tato země byla tradičně demokratická a stabilní. V roce 1970 ve volbách zvítězila s 36% hlasů Lidová jednota socialisty Salvadora Allende Gossense, tvořená Socialistickou stranou, Komunistickou stranou, Radikální stranou, Křesťanskou levicí a Lidovým hnutím akční jednoty (MAPU).

Reakcia na príspevok

RE: A, chýba B
autor: D
pridané: 15-12-2006 22:54


Minimalny stat je skor ideal, moze to zachadzat az do utopistickych predstav, co nepopieram, ale nie z toho dovodu, ktory spominas. A problem je aj v tom, co presne znamena premietnutie tohoto idealu do realneho sveta - tam dostnes v liberalnom tabore rozne odpovede, resp. budu sa zrejme v mnohom prekryvat, ale rovnake rozhodne nebudu.

"spolieha na osvietenych ludi vo vlade"
Prave naopak. Dava im do ruk presne z opacnych dovodov len minimalne kompetencie. Zaroven sa v praxivynaslo mnoho mechanizmov, aby nebolo mozne tu moc lahko zneuzit.(samozrejme, ak vznikne niekde vacsina, alebo lepsie organizovana mensina, ziadne take opatrenie nemoze zabranit prevratu(priklady sa daju najst samozrjme lahko), demokracia stavia na urcitom socialnom "vedomi")

"zatial co autokrat staci jeden"
Kto to povedal? Moc korumpuje a absolutna moc korumpuje absolutne?
Jednoducho, jeden neohrozeny diktator, ci mala skupinka vyvolenych, ktory sa nijako nemusia alebo len obmedzene uchadzat o priazen ludu sa ovela skor spreneveria moci, ako ked su tym, ktorym vladnu podriadeni. To sa da lahko ilustrovat.

"a demokracia skor ci neskor vzdy vedie k totalite"
? Skus to trochu rozvinut alebo ilustrovat na prikladoch. Zacnime hoci pri najstarsej modernej demokracii - USA, alebo Anglicku (kde pri jej budovani stali liberalne idey) ...

"preto pre protrhovo orientovanych ludi je demokracia (dnesneho typu) rovnaka utopia ako ze nam bude vladnut autokrat-free marketer."
OK a co je potom pre "trhovo orientovanych ludi" neutopia, ako si predstavuju slobodne usporiadanie vztahov a ako chcu udrzat pri zivote/ochranit slobodne trhove vztahy?
Vsetci klasicki "trhovo orientovanych ludia" - klasicki liberali napr. videli zjednodusene to realne riesenie ako to mozno zjednodusit, tak v minimalnom state. Ich postrehy su platne aj dnes, neviem, cosa take zasadne udialo, ked zrazu su zrejme povazovani za opak - netrhovo orientovanych ludi a ja sudiac podla kontextu spolu s nimi.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group