ISSN 1335-8715

10-12-2006   Ján Gonda   Slobodný trh   verzia pre tlač

Idea slobodného vzdelania ako kontrarevolúcia

Je myšlienka odluky vzdelania od štátu revolučnou „metastázou“ alebo len nastavením výhybky revolučných koľají zasadených osvietenskou pýchou rozumu? Môže voľný trh vo vzdelaní priniesť slobodou vykúpený spoločenský blahobyt? Na tieto otázky sa vo svojej reakcii na spochybňovanie myšlienky „Odluky školy od štátu“ (v kritickej prílohe .týždňa 45/2006: Pupala, Humajová, Kaščák) pokúšam odpovedať v konzervatívnych aj liberálnych súvislostiach.

Reakcia na príspevok

RE: KTO ? chce odstatnenie
autor: D
pridané: 13-12-2006 21:15


"Demokracia je proste nasilie na mensine -a basta"
Moralizujuce? Mozno aj to a nie prvoplanovo, nie je za tym viac, ako pragmatizmus.
A hento je vymedzenie demokracie podla koho?
Ak hovorime o demokracii, hovorime zjavne o dvoch odlisnych veciach, ale uz davno som ta na to upozornil.
Zaroven ale asi mozem skonstatovat, ze existuju len dva druhy zriadeni, "nasilne" a "anarchia", kde vsetko slape ako hodinky. Potom ale konstatujeme, ze to prve je vsadepritomnou realitou tohoto sveta a to druhe prezije iba v hlavach anarchistov, anarchokapitalistov a komunistov...
Tej mensine, ktora sa nedokaze zmierit s faktom, ze neziju sami na opustenom ostrove a urcity ramec pre ludske konanie je nevyhnutny(v zaujme slobody) a ze je lepsie, ked je budovany tak, ze kazdy na tom moze rovnako participovat ako tak, ked bude vytvarany prostrednictvom sukromneho nasilia a dunutenia, s ktorymi disponuje a ktore dokaze z hladiska moralky alikovat kazdy v inej miere.

"Ale ostatne tvoje "argumenty" su iba smiesne taranie. Skus si niekedy precitat svoje vlastne prispevky na druhy den - ci ich este budes chapat."

Ano, odpustite nam slaboduchym, co dokazeme vzajomne slusne diskutovat, bez osocovania, napriek casto vzajomne odlisnym nazorom, ze sme sa o to iste pokusali aj s vami - vase boharovne velicenstvo(a).


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2018 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group